Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shtetet e Gjirit i japin fund embargos ndaj Katarit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6a692e6a499885d9e9169f1048c6b676

Shtetet e Gjirit Persik kanë firmosur një marrëveshje që i jep fund embargos prej tre vite e gjysmë ndaj Katarit.

Ljamin e ka bërë me dije Princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman, i cili tha këtë të martë se katër shtete kanë firmosur marrëveshjen për “solidaritet dhe stabilitet” në rajon.

Në vitin 2017, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Baharia dhe Egjipti vendosën embargon ndaj Katarit ndërsa marrëdhëniet diplomatike u përkeqësuan pas pretendimeve se Doha sponsorizonte terroristët.

I pranishëm gjatë firmosjes së marrëveshjes ishte edhe këshilltari i lartë i presidentit Donald Trump, dhëndërri i tij Jared Kushner.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img