Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
55 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
23 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shtëpia e Bardhë urdhër ambasadorëve politikë: Të jeni dorëhequr deri më 20 janar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5592aa238694de4e4daf6e33e77f9592

Shtëpia e Bardhë i ka udhëzuar të gjithë ambasadorët amerikanë që janë të emëruar politikë që të kenë dhënë dorëheqjen më 20 janar, ditën e inaugurimit.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, John Kirby tha të premten se kjo është “një praktikë e zakonshme, tipike”, raporton Voa.

“Kur je i emëruar politik për këtë apo çdo administratë tjetër, nuk ke pritshmëri që të qendrosh në detyrë kur fillon punën administrata tjetër. Kështu funksionon. Për diplomatët e karrierës, nuk ka pasur një udhëzim të tillë, nuk kërkohet që ata të paraqesin dorëheqjen në fund të mandatit (presidencial)”.

70 për qind e ambasadorëve amerikanë në gjithë botën janë diplomatë karriere.

“Ambasadorët e emëruar politikisht po thirren sepse janë përfaqësues së administratës së Presidentit Obama”, sipas presidentit Akademisë Amerikane të Diplomacisë, Ronald Neumann.

Lexo edhe: Paralajmërimi i Trump për të shkarkuar ambasadorët politikë, sa rrezikojnë Donald Lu në Shqipëri dhe Delawie në Kosovë

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img