Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Shtabi i Ukrainës bën bilancin e luftës: Kemi vrarë 16.400 rusë, mijëra tanke, helikopterë dhe mjete të blinduara janë shkatërruar (SHIFRAT)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ukraina ka më shumë se një muaj që ndodhet nën agresionin rus, me mijëra të vrarë dhe dëme të pallogaritshme. Kur flitet për humbjet në ushtarë dhe mjete ushtarake, palët janë kontradiktore me shifrat që japin, shkruan newsbomb.al.

Rusia pretendon se ka humbur dhjetëra automjete ushtarake dhe rreth 1.400 ushtarë e komandant kanë vdekur. Por, Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës flet për shifra të tjera, disa herë më të larta, si për humbje në jetë dhe për dëme në mjete e pajisje ushtarake

Në një bilanc të fundit, të kësaj të shtune 26 mars, Kievi thotë se që nga fillimi i luftës në shkallë të gjerë, pushtuesit rusë kanë humbur 575 tanke, 117 avionë dhe 127 helikopterë. Humbjet totale luftarake të armikut nga 24 shkurt deri më 26 mars, janë afërsisht:

 • Personel ushtarak – rreth 16400 njerëz,
 • Tanke – 575 njësi,
 • Automjete të blinduara luftarake – 1640 njësi,
 • Sistemet e artilerisë – 293 njësi,
 • MLRS – 91 njësi,
 • Mjetet e mbrojtjes ajrore – 51 njësi,
 • Avion – 117 njësi,
 • Helikopterë – 127 njësi,
 • Pajisje automobilistike – 1131 njësi,
 • Anije / varka – 7 njësi,
 • Bote me karburant dhe lubrifikantë – 73,
 • Niveli operativ-taktik UAV – 56,
 • Pajisje speciale – 19,
 • Lëshuesit OTRK/TRK/ – 2.

Më shumë
spot_img
spot_img