Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.6kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Shqiptaro-amerikania shpall kandidaturën për anëtare të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një shqiptaro-amerikane do të jetë pjesë e garës për Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA, për Distriktin e 136-të të Connecticut-it, duke përfaqësuar Partinë Republikane.

Alma Sarelli është nënë e katër fëmijëve, biznesmene dhe një politikane e re që shpreson të bëhet pjesë e ligjvënësve të Dhomës së Përfaqësuesve në Connecticut.

“Kandidoj për përfaqësues të shtetit sepse dua ta kthej fokusin në prioritetet bazë që të gjithë ne i ndajmë”, tha Sarelli.

Sarelli do të përballet me demokratin Jonathan Steinberg , i cili u zgjodh për herë të parë në këtë vend në vitin 2010 . Rrethi përfshin vetëm Westport.

“Dua ta kthej fokusin në prioritetet bazë që të gjithë ne i ndajmë: arsimi, siguria publike, qeveria e përgjegjshme, qeveria efikase”, tha ajo. “Unë dua t’i mbaj taksat të ulëta në mënyrë që Connecticut të mund të konkurrojë si një destinacion tërheqës për bizneset dhe familjet që punojnë shumë.”

Sarelli tha se ishte frymëzuar për të kandiduar për postin bazuar në përvojat e saj të fëmijërisë.

“Si një vajzë e vogël e rritur në Shqipërinë komuniste, ne kishim vetëm një zë dhe qeveria punonte vetëm për pushtetarët”, tha Sarelli. “Unë gjithmonë kam dashur të bëj një ndryshim dhe të avokoj për çështje në të cilat besoja vërtet, në mënyrë që qeveria të punonte për njerëzit.”

Ajo tha se donte t’u jepte banorëve të Westport një tjetër mundësi në fletëvotim.

“Ata kanë një emigrante që ka përjetuar komunizmin; ata kanë një pronare biznesi të suksesshëm dhe një nënë të katër fëmijëve që përballet me të njëjtat probleme që ata kanë duke punuar për fëmijët e tyre”, tha ajo.

Më shumë
spot_img
spot_img