Hapësire reklamuese

Aktualitet

Shqiptari kapet me "shtëpi bari" me vlerës 150 mijë paund, në gjykatë thotë se e detyruan të punonte për të shlyer lekët e rrugës

Shkruar nga Newsbomb

Një tjetër "shtëpi bari" është zbuluar nga autoritetet në Uells, për të cilën kujdesej një 22 vjeçar nga Shqipëria. Gerald Hoxha ka thënë në Gjykatë se ishte detyruar të punonte aty, për të shlyer lekët që kishte paguar për rrugën ilegalisht drejt Uellsit.

Shtëpia është zbuluar pranë Cardiffit dhe bimët sipas përllogaritjeve të policisë kishin një vlerë totale prej 156.000 paundësh. Një seancë dëgjimore në Gjykatën e Kurorës së Cardiffit të enjten, Hoxha ishte bashkëpunues me policinë.

Avokati tha se kishte pesë dhoma rritjeje në total që përmbanin bimë që kishin një rendiment të mundshëm midis 10.2 kg dhe 30.7 kg. Vlera me shumicë e bimëve ishte midis 4,200 dhe 5,000 £ për kilogram dhe një vlerë totale midis 40,000 dhe 156,000 £. Gjithashtu u gjetën pajisje të specializuara duke përfshirë ndriçimin, ventilatorët, filtrat dhe vaditjen.

Gerald Hoxxha, 22 vjeç dhe pa një adresë fikse në vend sepse kishte hyrë ilegalisht në vend, u deklarua fajtor për "shtëpinë e barit" dhe u dënua me dy vite burg.

Sipas mediave angleze, Gjykata dëgjoi se Hoxha ishte një njeri me karakter të pastër, të cilit i ishte bërë presion për t'u kujdesur për bimët në mënyrë që të shlyente një borxh ndaj atyre që siguruan hyrjen e tij në vend. I pandehuri u tha se nuk dinte që më shumë për "shtëpitë e barti".

Gjatë dënimit, gjykatësi Richard Tëomlow i tha Hoxhës se ai kishte të drejtë për një ulje prej 25% për pranimin e fajësisë, por ai "në mënyrë të pashmangshme" do të merrte një dënim me burg. "Do të kishte qenë një operacion i vlefshëm dhe fitimprurës për ata që ishin sipër jush. Ju keni luajtur atë që njihet si një rol më të vogël. Ju jeni ilegalisht në këtë vend dhe Home Office do të vendosë se ku do të shkoni në fund të dënimit", tha gjykatësi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese