Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

“Shqiptari është ia që vjedh”, Gjon’s Tears rrëfen diskriminimin për origjinën në Zvicër

spot_img

Lajme të ngjashëm

Këngëtari shqiptar, Gjon Muharremaj, i njohur me emrin e artit Gjon’s Tears,  ka folur së fundmi për racizmin.

Ai ka një karrierë të suksesshme në Zvicër, ku jeton prej kohësh me familjen. Gjon’s Tears ka treguar sesi është ndjerë kur ka shkuar të jetojë për herë të parë në Zvicër.

“Të jesh shqiptar në Zvicër, isha pak i frikësuar. Këtu janë pak racistë. Njerëzit këtu thoshin, ‘shqiptari është ai që vjedh’… Identiteti yt ka vlerë vetëm kur t’i i jep vlerë. Unë kuptova që jam një puzzle. Kuptova gjithë këto kultura të ndryshme. Në atë moment doja të dija shumë e më shumë për Shqipërinë dhe Kosovën. Jam me fat që e kam këtë multikulturalizëm”, ka thënë artisti shqiptar.

Më shumë


spot_img

spot_img