Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
80 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
8 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

‘Shqiptarëve nuk mund t’ua hedh më Rama’, Tabaku: 97% e shqiptarëve kanë paguar 4,2 mld euro taksa të rritura

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

dfed6c006003c9a57526f3147b521fd8

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama së bashku me ministren e Financave Anila Denaj dhe me ministrin e Rindërtimit Arben Ahmetaj mbajtën një komunikim ku folën për situatën ekonomike në vend.

Ndaj kësaj ka reaguar me anë të një postimi në rrjetet sociale ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, e cila shprehet se qeveria ka dështuar në menaxhimin e ekonomisë.

Sipas saj në 7 vitE 97% e shqiptarëve kanë paguar 4,2 mld euro taksa të rritura, ndërsa çdo ditë janë mbyllur 50 biznese dhe vetëm gjatë pandemisë 30 000 biznese kanë deklaruar statusin inaktiv.

Postimi i plotë:

Shqiptarëve nuk mund t’ua hedh më Rama

Bashkë me dy ministra Finance doli për të folur për fushën në të cilën ka dështuar më shumë: EKONOMINË.

Në këto 7 vite:

– 97% e shqiptarëve kanë paguar 4,2 mld euro taksa të rritura

– Investimet e huaja kanë rënë nivele minimale dhe vetëm 6 muaj e fundit kanë rënë me 100 mln euro

– Çdo ditë janë mbyllur 50 biznese dhe vetëm gjatë pandemisë 30 000 biznese kanë deklaruar statusin inaktiv.

– Shqipëria ka rënie të prodhimit industrial me 11.2%

– Shqiptarët besojnë gjithnjë e më pak se ekonomia do të ecë pozitivisht në vitet në vijim. Besimi në ekonomi ka rënë me 50.2 pikë minimum historik qe kur eshte krijuar treguesi.

– Korrupsioni ka arritur nivelet më të larta me 7,2 mld euro të certifikuara nga KLSH.

– Borxhi po arrin në nivelin 90% së bashku me faturën korruptive të koncesioneve.

– 155 mln euro vendime nga arbitrazhi, dëme te shkaktuara nga papërgjegjshmeria dhe interesat personale dhe qe do i paguajne shqiptaret nga xhepat e tyre.

Dhe çfarë bën sot Rama? Riciklon figurat dhe premtimet e vjetra për ulje taksash!

Ai vërtet i mendon shqiptarët me memorie të shkurtër por gabohet.

Tashmë shqiptarët e kanë të qartë zgjedhjen për ofertën ekonomike dhezgjidhjen për krizën në vend.

Ne nuk bejmë propagandë. Ne flasim me fakte. Ne kemi ofertën tonë konkrete që nxit konsumin, rrit të ardhurat dhe prodhon një shtresë të mesme. Ofertën që mundëson një ekonomi prodhuese dhe në shërbim të qytetarit. Ne ofrojmë mundësinë që taksat e shqiptarëve mos të vidhen nga koncesionet dhe PPP-të. Shqipëria në Punë është vizioni që na drejton dhe frymëzon për të qenë konkurues jo me një forcë politike anti-biznes por të konkurueshëm me rajonin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img