Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Shqiptarët në Zvicër ankohen për skulpturën: Fjala “faleminderit” është e shkruar në 20 gjuhë, por jo në gjuhën tonë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f3cbd7a296d3a26571e2bc02976e8c5c

Një skulpturë e vendosur në sheshin e qendrës së qytetit Bulle në Zvicër ka ngjallur debate të shumta nga komuniteti shqiptar që jeton atje.

Kjo skulpturë ka të gdhendur në bazën e saj fjalën “faleminderit” në 20 gjuhë, por jo në gjuhën shqipe dhe ky fakt i ka shqetësuar shqiptarët.

Shqiptarët mbajnë vendin e tretë përsa i përket komunitetit të huaj që banon në Bull, ndërkohë që nga 24 mijë banorë, 14 mijë janë zviceranë dhe 10 mijë janë të huaj.

Prej tyre, 4 268 janë nga Portugalia, 1314 francezë, 778 vijnë nga Kosova, 507 nga Italia dhe 428 nga Spanja.

“Vepra e artit është një dhuratë që qyteti mori nga furnizuesi i ndriçimit festiv dhe dekorimeve. Bashkia e pranoi këtë dhuratë, ndërsa për fjalën “faleminderit” nuk ishim të përfshirë në zgjedhjen e gjuhëve. Nuk donim të ofendonim komunitetin shqipfolës në qytetin tone”, u shpreh zëdhënësi i bashkisë Alain Saansonnens.

ghyujgjh.png

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img