Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Shqiptarët me Covid-19 ‘mbushin’ spitalet e Janinës, mediat greke: Si e kalojnë kufirin me teste të rreme për t’u mjekuar në Greqi

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Janina u fut në listën e zonave të kuqe gjatë ditës së djeshme.

Guvernatori, Alekos Karhimanis tha se në rëndimin e situatës së pandemisë në Janinë ka kontribuuar numri i madh i pacientëve të infektuar me koronavirus, që vijnë nga Shqipëria.

“Pamja epidemiologjike e Janinës ndikohet ndjeshëm nga pacientët të cilët kanë ardhur nga Shqipëria dhe po trajtohen në spitalet e rajonit”, tha Kachrimanis.

Guvernatori Rajonal i Epirit thekson se Njësia Rajonale e Janinës kishte arritur të kontrollonte përhapjen e koronavirusit, falë kontrolleve të strukturuara, sistematike në komunitet, institucione, spitale, vende publike dhe shumë bizneseve.

Inspektimet janë vazhdimisht në rritje dhe janarin e kaluar numri i mostrave të marra nga KOMY i EODY në Njësinë Rajonale të Janinës arriti në 11,307, ndërsa në muajin aktual të Shkurtit deri më sot janë marrë 14,225 mostra (duke përjashtuar ato të Kakavijës).

Si rezultat i kontrolleve dhe gjurmëve, në janar numri mesatar i rasteve u ul në 1.5 në ditë dhe në të njëjtën kohë shtrimi në spital i pacientëve me Covid-19 në dy Spitalet (Universiteti dhe “Hatzikosta”) u ul në një minimumi

Me hapjen graduale të shkollave dhe tregjeve , Epiri tregoi një rritje të vogël të rasteve, shumë më të vogla krahasuar me pjesët e tjera të vendit, me vëllimin e tyre kryesor që “ngarkohej” në prefekturë.

“Është fakt që ka pasur disa ankesa për mosrespektim të masave, të cilat kanë krijuar shpërthime të sëmundjes. Të gjithë janë kontrolluar dhe vazhdojnë të kontrollohen nga gjurmimi sistematik, i cili kryhet në mënyrë inovative dhe shteruese nga Shërbimet e Shëndetit dhe Mbrojtjes Civile të Epirit ”, thekson Kachrimanis.

Në deklaratën e tij, Kachrimanis thekson qartë se pamja epidemiologjike e rajonit ndikohet nga udhëtimet e bëra nga Shqipëria.

“Sidoqoftë, barra epidemiologjike në zhvillim e P.E. Janina javët e fundit është kryesisht për shkak të faktorëve të jashtëm dhe veçanërisht për transferimet totale dhe pranimet në spitale të pacientëve nga Shqipëria fqinje, të cilat vendosen dhe miratohen nga Ministria e Punëve të Jashtme.

Sot 50% e pacientëve të trajtuar në Njësitë e Sëmundjeve Infektive të spitaleve të Janinës vijnë nga Shqipëria, nga vijnë të gjithë pacientët e trajtuar në Njësitë e Kujdesit Intensiv ”, shtoi ai.

“Hile” me testet e rreme negative

“Shofer, ndal këtu, kam dhimbje në zemër dhe nuk ndihem mirë”.

Me këtë frazë të përsëritur dhjetëra shtetas shqiptarë që janë diagnostikuar në vendin e tyre pozitiv për koronavirus, kalojnë kufirin me një test të rremë negativ dhe arrijnë të kurohen në Spitalin Universitar të Janinës, shkruajnë mediat greke.

“Sapo kalojnë kufirin, ata i thonë shoferit të autobusit se nuk po ndihen mirë dhe se po përjetojnë dhimbje në zemër, me rezultat që shoferi t’i çojë drejtpërdrejt në Qendrën Shëndetësore Delvinaki (një fshat afër kufirit me Shqipërinë). Aty ata i nënshtrohen një testi të shpejtë i cili është natyrshëm pozitiv”,- tha Kreu i Bashkisë së Janinës. 

I pyetur pse një shtetas shqiptar duhet të ndjekë këtë procedurë dhe të mos zgjedhë të mjekohet në një nga spitalet e vendit të tij, kreybashkiaku, Dimitris Dimitriou shpjegon:

“Por për arsyen e thjeshtë se në vendin e tyre politika e qeverisë ndaj pandemisë, është praktikisht jo- ekzistuese. Gjithçka është e hapur, pa kontroll dhe në rast se përjetoni simptoma të rënda, gjithçka që ato ofrojnë është një aparat për frymëmarrje dhe mbyllje në shtëpi, kështu që ka kuptim që ata të kërkojnë trajtim në spitalet greke”,- përfundoi ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img