Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
2.6kmh
90 %
Sht
11 °
Die
12 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
spot_img

SHQIPËRIA të bëhet gati, britanikët do të kthejnë sytë këtu për TURIZMIN (ANALIZA)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2c9a3d1a9c2d38ddf08edd9635c98603

Nga Zenel Hoxha*

Mbretëria e Bashkuar nga data 19 Dhjetor, ka vendosur një seri masash kufizuese në 1/3 e vendit për shkak të shpërthimeve të fundit te pandemisë, kjo e evidentuar nga rritja e numerit të atyre qytetarëve, që rezultuan të infektuar pas kryerjeve të testeve covid-19.

Një lloj i ri i virusit është në qarkullim në disa zona të jugut në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropën kontinentale. Ekziston shqetësimi se ky lloj virusi përhapet shumë shpejt dhe kjo është arësyeja për rritjen e numrit të banorëve të cilët rezultuan të infektuar nga Covid, kjo pas testimeve të kryera në masë. Kufizime të tilla të ngjashme tashmë janë vendosur në të gjithë Evropën e Bashkuar e më gjerë.

Parashikimi afatshkurtër për ekonominë në Mbretërinë e Bashkuar është i zymtë, veçanërisht nëse shtoni ndikimin e mundshëm ekonomik nga mungesa e një marrëveshje Brexit.

Por perspektivat afatmesme dhe afatgjata për ekonominë e MB janë më pozitive, pasi  ende janë shpresat për një marrëveshje tregtare post-Brexit  me BE, kjo do të bejë të një nxitje të rritjes ekonomike që në fillim të vitit 2021.

Perveçc marveshjes pozitive Britani e Madhe-BE, ajo që me të vërtetë do të ndikojë, është programi i vaksinimit, i cili tashmë ka filluar, me rreth 400,000 shtetas të Mbretërisë së Bashkuar të vaksinuar deri më tani dhe planet janë që çdo qytetar i Mbretërisë së Bashkuar të moshës 50 vjeç e lart si dhe të gjithë ata me probleme themelore shëndetsore të vaksinohen deri në Maj 2021

Industria e turizmit ka qenë në gjunjë që nga marsi i vitit 2020, hotelet, linjat ajrore, agjentët e udhëtimit, restorantet, kompanitë e transportit dhe aeroportet në të gjithë botën janë shkatërruar. Shumë biznese të lidhura me turizmin kanë dështuar, ka humbje masive të vendeve të punës dhe e ardhmja afatshkurtër është e zymtë.

 Por lajmi shumë i mirë është se industria tani po kërkon një rimëkëmbje globale gjatë vitit 2021. Kjo është shumë e mundshme deri në korrik (pra në kohë për sezonin e madh të festave mesdhetare, që epidemia covid-19 do të jetë nën kontroll, me një pjesë të madhe të evropianëve që vaksinojnë popullsinë që udhëton.

Ka gjithashtu zëra shumë të fortë se një lloj pasaporte covid-19, për të treguar një person që është i vaksinuar, do të prezantohet vitin e ardhshëm.

Kjo duhet të sigurojë që njerëzit që rezervojnë pushime janë të lirë ta bëjnë këtë pa rreziqe të shpërthimeve të mëtejshme të sëmundjes që do të çonte në më shumë kufizime të udhëtimit dhe gjunjëzimin e mëtejshëm të kësaj industrie.

Tregu i turizmit do të rikthehet në faza. Udhëtimet e brendshme së pari, të ndjekura nga tregjet e furnizimeve me transport të shkurtër. Tregjet e para ndërkombëtare që do të kthehen për Shqipërinë do të jenë vendet e afërta dhe veçanërisht ato ku nuk kërkohet fluturimi. Linjat ajrore do të fillojnë të rikthejnë shërbimet e tyre nga Qershori / Korriku dhe kjo do të thotë që Shqipëria mund të hapet ndaj turizmit ndërkombëtar nga tregjet e mëdha evropiane nga vera 2021.

Ka të ngjarë që tregu ndërkombëtar i turizmit nuk do të kthehet në nivelet e vitit 2019 deri në vitin 2022. Disa vende mesdhetare nuk po planifikojnë të shohin kthimin e plotë të tregut të tyre të turizmit deri në vitin 2023.

Ajo që do të jetë kritike për Shqipërinë ndërsa kthimi i tregut është të tregojë se ata kanë procedura të sigurisë të vendosura. Mënyra më e mirë për të treguar këtë do të ishte vaksinimi i gjithë popullatës. Një detyrë e vështirë, por të jesh në gjendje t’i bërtasësh botës se Shqipëria është plotësisht e sigurt, do t’i jepte vendit një avantazh të mahnitshëm konkurrues ndaj vendeve të tjera.

Do të ketë shumë vende jashtëzakonisht proaktive në treg në vitin 2021, shumë vende do të kenë buxhete shumë më të mëdha për promovime sesa Shqipëria. Pra, do të jetë kritike të përdoren çdo fond me zgjuarsi, duke promovuar sigurinë e covidit, por po aq e rëndësishme, qëndrueshmëria dhe strategjitë dhe politikat proaktive të gjelbërta. Gjatë vitit 2020, fokusi i turizmit ka qenë kryesisht te qëndrueshmëria. Çdo vend është në gjendje të demonstrojë qartë se po ndjek vërtet rrugën e gjelbër, do të shohë rritje të konsiderueshme në numrin e vizitorëve.

Nga perspektiva e tregut në Mbretërinë e Bashkuar, ka një këndveshtrim shumë interesant për Shqipërinë. Tregjet tradicionale në Evropë për udhëtarët britanikë janë Franca, Spanja, Italia dhe Greqia. Me Mbretërinë e Bashkuar që nuk është më anëtare e KE, ka të ngjarë që një pjesë e konsiderueshme e popullsisë së MB nuk do të kërkojë të rezervojë pushime në vendet e BE. Kjo do të jetë një mundësi shumë e mirë dhe e menjëhershme për Shqipërinë.

 Si përmbledhje, bota është ende e mberthyer në erresirë, kjo per shkak te pandemis, por me ardhjen e vaksinës, ne do të jemi shumë më mirë në 2021 dhe industria e turizmit do të fillojë të kthehet. Do të duhen ndoshta 2 vjet për t’u kthyer në nivelet e vitit 2019, por do të kthehet dhe Shqipëria duhet të jetë e gatshme të luftojë për një pjesë më të madhe të tregut ndërkombëtar të turizmit. Përdorimi i mençur i buxheteve promovuese do të duhet të përqendrohet te siguria qytetarëve ndaj Covid, qendrueshmëria e zhvillimit ekonomik si edhe hartimi i strategjive te gjelbërta, si energjia e gjelbërt, zhvillimi urban etj.

Lidhjet e forta ekonomike etj, me Mbretërinë e Bashkuar do të paraqesin gjithashtu mundësi të medha pas përfundimit të procesit të Brexit. E ardhmja afatmesme dhe afatgjatë për Shqipërinë në turizmin global është e ndritshme.

*Autori është President i Dhomës së Tregtisë Britani-Shqipëri

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img