Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Shqipëria shpalli ‘Non Grata’ diplomatin rus, burime nga ambasada: Tirana bëri 2 shkelje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e53bf777ed18b5d59418249592342e07

Ditën e sotme qeveria shqiptare shpalli “non grata” diplomatin rus Alexey Krivosheev, me pretendimin se ai sjkelte në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid, që nga prilli 2020.

Mediat ruse duke cituar burime nga ambasada në Tiranë, shkruajnë se selia diplomatike në Shqipëri, së pari i konsideron akuzat të pabaza dhe së dyti thotë se nxjerrja e emrit të zyrtarit bie ndesh me praktikën ndërkombëtare diplomatike.

“Ambasada Ruse në Shqipëri i konsideron akuzat të pabazuara. Ata vunë në dukje se publikimi në njoftimin për shtyp të emrit dhe mbiemrit të punonjësit bie ndesh me praktikën ndërkombëtare diplomatike” shkruajnë mediat ruse.

Reagimi i ambasadës ruse

Shqipëria shpalli sot “non grata” dhe dëboi diplomatin rus, Alexey Krivosheev.

Por çfarë bëri ai?

Më shumë

spot_img
spot_img