Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
50 %
3.1kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Shqipëria sërish në arbitrazh, kërkohet një studio ligjore për mbrojtjen e interesave të vendit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria duket se do të përballet sërish në arbitrazh, ndërsa ka çelur procedurat për pajtimin e një studioje të re ligjore.

Avokatura e Shtetit ka hapur katër procedura këtë vit, dhe kërkon studio ligjore vendase apo të huaja që do t’i asistojnë në mbrojtjen e interesave të vendit në arbitrazhet ndërkombëtare.

Procedura e fundit për kërkimin e një studioje ligjore është hapur në 14 korrik të këtij viti dhe shprehja e interesit mund të bëhet deri në datën 22 korrik.

Sipas “Monitor” Avokatura e Shtetit ka deklaruar se objekt i kontratës do të jetë përfaqësimi dhe mbrojtja e interesave të Republikës së Shqipërisë, në një proces arbitrazhi të iniciuar para Dhomës Ndërkombëtare të Tregtisë (ICC). Nuk bëhet ende e ditur se për çfarë çështje është kjo kërkesë e qeverisë.

Përveç kësaj dhome një pjesë e arbitrazheve të Shqipërisë janë në Qendrën Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID).

Arbitrazhet ndaj Shqipërisë viteve të fundit janë rritur në mënyrë të dukshme. Dy nga gjashtë çështjet i takojnë vitit 2020 dhe në total, dëmshpërblimi potencial për të gjitha llogaritet rreth 450 milionë euro. Vetëm pak kohë më parë Shqipëria humbi arbitrazhin me kompanitë “Aktor” dhe “Copri”.

Më shumë

spot_img
spot_img