Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
100 %
1kmh
75 %
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

‘Shqipëria sërish jashtë radhe’, Tritan Shehu: Vaksina e Oxford/AstraZeneca e denjë për ne, Rama e ka mendjen për propaganda pa vlera

spot_img

Lajme të ngjashëm

561de0502dd9ab0a5b6ce20382a555b4

Vaksina e Oxford/AstraZeneca pritet të certifikohet brenda pak ditësh.  

Megjithatë sipas ish-ministrit të Shëndetësisë, Tritan Shehu, vendi ynë është përsëri “jashtë radhe”, pasi nuk ka bërë asnjë përpjekje për të marrë doza prej saj.

Në një reagim të gjatë në rrjetin social “Facebook”, Shehu shkruan se parametrat që ofron kjo vaksinë janë të favorshme për vendin tonë.

Statusi i plotë:

Shqiperia perseri ”jashte radhe” per Vaksinen.
Sipas te gjitha gjasave ne harkun kohor prej dites se neserme deri te Ejten, Agjensia Britanike e Mjekesise dhe Regullatore e Sistemit Shendetesor, nje nga me seriozet ne bote, do te cerfikoje vaksinen Covid te Oxford/AstraZeneca per te filluar perdorimin nga 4 Janari aty.
Qeveria britanike ka blere tashme 100 M doza te saj.

Ndersa Agjensia europiane, EMA do ta aprovoje probabilisht ne ditet e para te Janarit.
BE tashme ka kontraktuar 400 M doza te saj, keshtu po veprojne edhe vende te tjera.
Me tej kjo vaksine do te certifikohet edhe nga FDA e ShBA-se.
Sipas te gjitha informacioneve qe une kam, deri tashti Qeveria shqiptare jo vetem qe nuk ka ndonje kontrate, por as ka hyre ne traktativa serioze edhe me kete kompani, as me Brukselin dhe as me kompani te tjera, qe prodhojne vaksina te certifikueshme nga Agjensia Europiane ose ajo Amerikane.
Theksoj se parametrat e transportit, konservimit dhe cmimi i Vaksine Oxford jane shume te favorshem, vecanerisht per vende si ne, po keshtu dhe te dhenat e efikasitetit sot u deklaruan optimale.
Nderkaq Rama vetem paraqet projekte absurde si ai Stadiumit, pa asnje baze profesionale, vecse si nje propagande pa vlere.
Keshtu ditet kalojne ne “boshllek”, me humbje jetesh, shendeti, ekonomie.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img