Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
0.5kmh
75 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
18 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

Shqipëria pranon kërkesën për njohjen e minoritetit bullgar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria ka pranuar kërkesën e dy anëtarëve të koalicionit të qendrës së djathtë në Bullgari për të njohur minoritetin bullgar në vendin tonë.

Newsbomb.al mëson se zyra e informacionit të koalicionit të qendrës së djathtë “GERB” ka njoftuar se dy anëtarët Andrei Kovaçev dhe Anngel Ntzampaski, gjatë takimit të djeshëm të komitetit të punëve të jashtme të Parlamentit Evropian, gjatë shqyrtimit të progresit të Shqipërisë, kanë njoftuar se vendi ynë ka pranuar dy rekomandimet e tyre.

Rekomandimi i parë bën i bën thirrje Shqipërisë të njohë minoritetin bullgar që jeton në Gollobordë dhe Gora. Sipas burimeve jozyrtare numri i tyre varjon nga 50,000 në 100,000.

Kërkesa e dytë kërkon përshpejtimin e punimeve për një linjë modern hekurudhore mes Tiranës dhe Shkupit si pjesë e korridorit 8 që do të lidhë Detin e Zi me Durrësin. /Newsbomb.al

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img