Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shqipëria për herë të parë në Këshillin e Sigurimit të OKB, reagon Meta: Sfidat janë shumë të vështira, por i bindur se vendi ynë do e përmbushë me përgjegjësi këtë mision

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme Shqiëpria u zgjodh me 175 vota pro si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur këtë vendim të shteteve anëtare të OKB-së, teksa shprehet se sfidat që e presin Shqipërinë janë të jashtëzakonshme, por shprehet i bindur se vendi ynë do t’i përmbushë me përgjegjësi të lartë.

“Përshëndes zgjedhjen sot të Shqipërisë, anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, për herë të parë në 65 vite anëtarësi në këtë Organizatë të rëndësishme për paqen, sigurinë dhe stabilitetin global.

Sfidat janë të jashtëzakonshme dhe shumë të vështira, por shpreh bindjen se vendi ynë do të përmbushë me përgjegjësi të lartë këtë detyrë dhe mision për dy vitet e ardhshme”, shkruan Meta.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img