Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Shqipëria negociata me NATO-n për ndërtimin e bazës detare, Stoltenberg zbulon a do të ketë investime shtesë, flet edhe për Kosovën (E PLOTË)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë me dije se NATO po pret oferta nga aleatët.

Gjatë një interviste Stolteberg i pyetur se nëse NATO do të ketë investime shtesë në infrastrukturën lokale në Ballkanin Perëndimor, rikonfirmoi dhe njëherë mbështetjen e tyre për stabilitetin e rajonit, sigurinë dhe bashkëpunimin.

Pyetja: Shqipëria po negocion me NATO-n për ndërtimin e një baze detare në detin Adriatik. Kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor, a po mendoni për investime shtesë në infrastrukturën lokale apo edhe vendosjen e trupave në rajon? Nëse po, a mund të na tregoni më shumë detaje rreth saj?

Stoltenberg: Mirëpresim ofertat e aleatëve për vendosjen e objekteve të NATO-s. Ekspertët tanë duhet të shikojnë të gjitha ofertat e tilla dhe më pas të japin këshilla në varësi të kushteve ushtarake. Koncepti i ri Strategjik i NATO-s, i cili u miratua në Samitin e Madridit, konfirmoi edhe një herë rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për aleancën tonë.

NATO do të vazhdojë të promovojë stabilitetin, sigurinë dhe bashkëpunimin në rajon, duke përfshirë përpjekjet e përditshme të KFOR-it, selisë sonë në Sarajevë dhe zyrës në Beograd. Siguria dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor është i rëndësishëm për NATO-n dhe për paqen dhe stabilitetin në Evropë.

Gjithashtu ai është ndalur te situata në Kosovë, pas zhvillimeve të fundit në veri.

I pyetur se nëse është i shqetësuar për stabilitetin e Kosovës, ai tha se të dyja palët duhet të qëndrojnë të qetë dhe të shpangin veprimet e njëanshme.

Ai shtoi se misioni i KFOR-it në Kosovë po monitoron nga afër situatën dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti.

“Së fundmi kam folur me lidershipin politik në Prishtinë dhe Beograd për tensionet në veri të Kosovës. Të gjitha palët duhet të qëndrojnë të qetë, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Në përputhje me mandatin e tij të OKB-së, misioni i KFOR-it po monitoron nga afër situatën dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti. Misioni ynë është i përkushtuar për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë. NATO vazhdon të mbështesë plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të vazhdojnë negociatat. Është thelbësore për paqen dhe sigurinë rajonale”, tha Stoltenberg.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img