Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
51 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Shqipëria në Këshillin e Sigurisë, Berisha: Hodha kandidaturën në 2009 për anëtarësim në 2022

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria do të jetë pjesë e Këshillit të Sigurisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, për herë të parë në histori.

Kjo arritje u vlerësua gjerësisht nga politikanë dhe ekspertë vendas e të huaj, të cilët e panë si një mundësi të mirë për vendin tonë, që për një vit do të jetë pjesë e vendimmarrjeve të rëndësishme globale.

Reagimet nga opozita në Shqipëri ishin thuajse inekzistente, por sot, ish-kryeministri Sali Berisha ka thënë se ishte qeveria e tij që aplikoi anëtarësim shumë vite më parë.

“Ne vitin 2009 Shqiperia hodhi kandidaturen per anetare te perkohshme Keshillit te Sigurimit te OKB per vitin 2022”, shkruan Berisha në rrjetet sociale.

Më shumë

spot_img
spot_img