Shqipëria mes 10 shteteve me internetin më të shpejtë në celular

Publikuar tek: aktualitet, më 14:17 30-10-2020 Shqipëria mes 10 shteteve me internetin më të shpejtë në celular

Vodafone Albania është renditur nw vend të 8-të në botë, për shpejtësinë e internetit në celular.  Kjo arritje e pozicionon Shqipërinë mes 10 rrjeteve  më të shpejtë në të gjithë botën.

Renditja u publikua nga Forbes Middle East, bazuar në rezultatet e testimeve nga Speedtest by Ookla, ku në vend të parë për shpejtësinë e rrjetit celular spikat operatori Etisalat në Emiratet e Bashkuara Arabe, i ndjekur nga SK Telecom në Korenë e Jugut dhe Ooredoo në Katar. Ky pozicionim është një sukses për tregun e komunikimeve elektronike në Shqipëri, në një kohë kur digjitalizimi dhe zhvillimi i rrjeteve digjitale është prioritet i axhendës së Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor.

Vetëm pak ditë më parë, Shqipëria priti Samitin e tretë të Ballkanit Perëndimor për këtë vit, ku qeveritë e Rajonit, Bashkimit Europian, përfaqësues nga agjencitë e sektorit publik dhe sipërmarrës privatë, shkëmbyen eksperienca dhe morën angazhime, për të çuar përpara digjitalizimin, si faktor kyc i krijimit të një të ardhmë të qedrueshme ekonomike për rajonin. 

fgdhj5rj4rj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Theu masën e sigurisë "arrest në shtëpi" për të përndjekur një të mitur, arrestohet 21-vjeçari në Krujë
Fyeu policët, gazetarja ‘ia numëron’ Sandër Lleshajt: 11 mijë gra dhe burra janë në krye të detyrës, 224 kanë rënë dëshmorë që ti zotëri të bëheshe ministër e ti pështyje »
Article Logic
Execution time: 0.010633945465088
array(1) { ["section"]=> string(71) "shqiperia-mes-10-shteteve-me-internetin-me-te-shpejte-ne-celular-225788" }