Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
31 %
2.1kmh
0 %
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
35 °
Enj
36 °
E diel, 3 Korrik, 2022
spot_img

Shqipëria kredi nga Italia, Arben Ahmetaj zbulon se për çfarë do të përdoren

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zv.kryeministri Arben Ahmetaj ditën e sotme ka bërë me dije se Shqipëria do të marrë një kredi nga Italia, duke thënë se kjo kredi është pjesë e angazhimit prej 90 milionë euro.

Sipas Ahmetaj fillimisht do të merren 30 milionë euro për të përmirësuar rrjetin e energjisë elektrike në veriun e Shqipërisë dhe më pas pjesa tjetër do të merret për bujqësinë dhe emergjencat civile.

albsig

spring

“Kalimin e një vendimi shumë të rëndësishëm në raport me reformën dhe sektorin e nergjisë elektrike. Sapo kaluam një draft marrëveshje me Italinë. Ka të bëjë me angazhimin e qeverisë italiane në raport me konferencën e donatorëve për rindërtimin i dedikohet një shumë prej 30 milionë euro përmirësimit të rjretit të energjisë elektrike të të dyjave niveleve në veriun e Shqipërisë.

Është pjesë e angazhimit prej 90 milionë euro kredi të qeverisë italiane dhe do të pasohet në javën që vjen me një 30 milion tjetër për sektorin e bujqësisë, kryesisht për peshkimin dhe një 30 milionë euro tjetër që ka të bëjë për emergjencat civile e dedikuar për pajisjet e vjetërsuar të flotës së emergjencave civile”, tha Ahmetaj.

Gjitashtu zv.kryeministri foli dhe për heqjen e vetos të Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut duke thënë se Shqipëria i ka bërë detyrat e shtëpisë dhe se jemi gati për të filluar negociatat.

“Shpresa është e madhe dhe shpresojmë që eri në momenti ne fundit do të kemi lajme pozitive. Hqipëria i ka bërë detyrat e shtëpisë dhe ne jemi gati të fillojmë negociatat”, tha Ahmetaj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img