Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Shqipëria kalon nga “regjimi hibrid” në “Demokraci me të meta”; reformat për zgjedhjet rrisin performacën, mbetet të shihen në praktikë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

58e4684dd770c671f6a85ef66f33ac01

Shqipëria nuk kalsifikohet më si një vend me “regjim hibrid”, sipas Indeksit të Demokracisë Globale të “The Economist” për 2020. Vendi ynë për herë të parë ka kaluar në nivelin e një demokracie më të zhvilluar, “Flawed Democracy”.

E përkthyer në shqip do të thotë “Demokraci me të meta”. Pavarësisht konotacionit negativ, ky është një vlerësim pozitiv pasi disa prej shteteve më të zhvilluara të botës renditen në këtë kategori, si Franca, Belgjika, Itali, etj. Performanca në rritje e Shqipërisë ka ardhur nga reformat për zgjedhjet që u bënë në vendin tonë gjatë 2020.

“Demokracitë me të meta” janë shtetet ku zgjedhjet janë të drejta dhe të lira dhe liritë themelore civile respektohen por mund të kenë çështje si, shkelja e lirisë së medias dhe shtypja e vogël e opozitës politike dhe kritikëve, shkruan newsbomb.al.

Sipas sondazhit të “The Economist”, Shqipëria performoi mirë dhe u modernizua nga një “regjim hibrid” në një “demokraci me të meta”. Rezultati i përgjithshëm ishte 6.08, më i lartë se mesatarja globale dhe vendi u rendit në numrin 71.

Fatkeqësisht, vendi shënoi keq dhe nën mesataren globale për funksionimin e qeverisë dhe pjesëmarrjen politike. Rezultati i saj i përgjithshëm u tërhoq nga një rezultat relativisht i lartë prej 7.35 për liritë civile.

Rezultati i vendit tonë u përmirësua me 0.19 pikë të pakta nga 5.89 një vit më parë. Rezultati më i ulët ndonjëherë është shënuar në 2012, 2013 dhe 2014 kur Shqipëria shënoi vetëm 5.67. pikë. Gjërat u përmirësuan pak për tre vitet në vijim dhe pastaj u zhytën përsëri në 2019.

Në rajon, Shqipëria u tejkalua nga Serbia dhe Hungaria, të dyja kishin probleme serioze me proceset demokratike gjatë pandemisë COVID-19. Ajo performoi më mirë se fqinji Maqedonia e Veriut, si dhe Mali i Zi.

“The Economist” tha se rritja e rezultateve të Shqipërisë u nxit nga një numër formash zgjedhore por mbetet e paqartë nëse ato do të rezultojnë në zgjedhje të lira ose të ndershme, ndaj mbetet që këto reforma të shihen në praktikë.

Vendi numër një në renditje shkoi në Norvegji me 9.81, ndjekur nga Islanda me 9.37 dhe Suedia me 9.26.

Më shumë

spot_img
spot_img