Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shqipëria e prekur nga mega-skandali i fshehjes së parave, por asnjë gazetar shqiptar i përfshirë në investigim

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

37376f8ddfc1372b8da1c11a227d23d2

Skandali “Panama Papers” ka shpërthyer mbrëmjen e sotme dhe dosja është rreth 1 500 herë më e madhe se dosjet e zbuluara nga Wikileaks dhe përmban informacione për 40 vitet e fundit. Nga investigimi i 370 gazetarëve të 100 mediave nga e gjitha bota, janë zbuluar miliardat që fshehin politikanët, biznesmenët, sportistët dhe drejtuesit e organizatave kriminale në kompani offshore në Amerikën Qëndrore dhe në ishujt e Karaibeve.

Vladimir Putin, David Cameron, Lionel Messi apo Michel Platini janë vetëm disa nga emrat e njohur që janë bërë pjesë e këtij mega-skandali, megjithatë në listën e publikuar deri më tani nuk rezulton asnjë personalitet shqiptar.

Sipas informacioneve 214,000 subjekte të lidhura me njerëz nga më shumë se 200 shtete dhe territore janë pjesë e kësaj liste dhe rrjedhimisht Shqipëria dhe Kosova janë të përfshira në këtë skandal.

Por, në listën e publikuar të gazetarëve dhe mediave që kanë marrë pjesë në investigim asnjë gazetar nga Shqipëria apo Kosova nuk rezulton i përfshirë.

Sipas BBC, dosja ka rënë fillimisht në duart e gazetarëve të gazetës gjermane “Süddeutsche Zeitung”, e cila më pas ua ka shpërndarë mediave partnere në të gjithë botën. Ndoshta mungesa e kontakteve apo mosbesueshmëria, i kanë lënë gazetarët shqiptarë jashtë kësaj liste.

Disa nga mediat botërore të përfshira në investigim:

SHBA- Charlotte Observer; ICIJ; Mcclatchy; The Miami Herald; Univisión.

Britani- BBC Panorama; The Guardian.

Francë- Le Monde; Premières Lignes.

Itali- L’Espresso; El Pitazo.

Gjermani- Süddeutsche Zeitung; WDR; NDR.

Spanjë- La Sexta.

Rusi- Vedemosti; Novaya Gazeta.

Greqi- Protagon.

Serbi- KRIK.

Bullgaria- 24Chasa.

Australia- ABC; The Australian Financial Review.

Japoni- The Asahi Shimbun; Kyodo News.

Brazil- O Estado de S. Paulo; Rede TV; UOL.

Argjentina- La Nación; El Trece.

Gazetarët e përfshirë në investigim:

  • Iyas Hallas (Algeria)
  • Mariel Fitz Patrick (Argentina)
  • Hugo Alconada (Argentina)
  • Ricardo Brom (Argentina)
  • Momi Peralta (Argentina)
  • Maia Jastreblansky (Argentina)
  • Iván Ruiz (Argentina)
  • Sol Lauria (Argentina, Panama)
  • Kristine Alghalaryan (Armenia)
  • Dave Bloss (Georgia)
  • Sally Neighbour (Australia)
  • Marian Wilkinson (Australia)
  • Elise Worthington (Australia)
  • Mario Christodoulou (Australia)
  • Morag Ramsay (Australia)
  • Lisa Main (Australia)
  • Sophia O’Rourke (Australia)
  • Ali Russell (Australia)
  • Stephen Oxley (Australia)
  • Ruth Fogarty (Australia)
  • Neil Chenoweth (Australia)
  • Edmund Taros (Australia)
  • Misa Han (Australia)
  • Primrose Riordan (Australia)
  • Jonathan Barrett (Australia)
  • Florian Klenk (Austria)
  • Josef Redl (Austria)
  • Ulla Kramar-Schmid (Austria)
  • Jakob Weichenberger (Austria)
  • Kaspar Fink (Austria)
  • Stefan Daubrawa (Austria)
  • Günther Hack (Austria)
  • Lars Bové (Belgium)
  • Kristof Clerix (Belgium)
  • Alain Lallemand (Belgium)
  • Xavier Counasse (Belgium)
  • Joel Matriche (Belgium)
  • Drew Sullivan (Bosnia )
  • Miranda Patrucic (Bosnia )
  • Alvin Ntibinyane (Botswana)
  • Mbo Mguni (Botswana)
  • Joel Konopo (Botswana)
  • Jose Roberto de Toledo (Brazil)
  • Daniel Bramatti (Brazil)
  • Rodrigo Burgarelli (Brazil)
  • Guilherme Jardim Duarte (Brazil)
  • Isabela Bonfim (Brazil)
  • Franz Vacek (Brazil)
  • Mauro Tagliaferri (Brazil)
  • Diego Vega (Brazil)
  • Fernando Rodrigues (Brazil)
  • André Shalders (Brazil)
  • Douglas Pereira (Brazil)
  • Mateus Netzel (Brazil)
  • Alexenia Dimitrova (Bulgaria)
  • Gino Harel (Canada)
  • Frédéric Zalac (Canada)
  • Ronna Syed (Canada)
  • Robert Cribb (Canada)
  • Tanya Talaga (Canada)
  • Marco Oved (Canada)
  • Francisca Skoknic (Chile)
  • Alberto Arellano (Chile)
  • Karen Chang (Hong Kong)
  • Ginna Morelo (Colombia)
  • Miriam Forero (Colombia)
  • Óscar Agudelo (Colombia)
  • Juan Pablo Tovar (Colombia)
  • Claudia Báez (Colombia)
  • Rafael Quintero (Colombia)
  • Oriana Garcés (Colombia)
  • Carlos Eduardo Huertas (Colombia, Panama)
  • Nathan Jaccard (Colombia, Panama)
  • Giannina Segnini (Costa Rica)
  • Alejandra Fernández-Morera (Costa Rica)
  • Antonio Jiménez (Costa Rica)
  • Henry Arroyo (Costa Rica)
  • Mauricio Arroyo (Costa Rica)
  • Ernesto Rivera (Costa Rica)
  • Javier Córdoba (Costa Rica)
  • María Florez Estrada (Costa Rica)
  • Diego Arguedas Ortiz (Costa Rica)
  • Álvaro Murillo (Costa Rica)
  • Pavla Holcova (Czech Republic)
  • Søren Kristensen (Denmark)
  • Michael Klint (Denmark)
  • Maria Lyhne Høj (Denmark)
  • Maria Andersen (Denmark)
  • Peter Jørgensen (Denmark)
  • John Hansen (Denmark )
  • Arturo Torres (Ecuador)
  • Mónica Almeida (Ecuador)
  • Xavier Reyes (Ecuador)
  • Paúl Mena (Ecuador)
  • Andrés Jaramillo (Ecuador)
  • Alberto Araujo (Ecuador)
  • Hisham Allam (Egypt)
  • José Luis Sanz (El Salvador)
  • César Castro Fagoaga (El Salvador)
  • Jimmy Alvarado (El Salvador)
  • Minna Knus-Galan (Finland)
  • Kjell Lindroos (Finland)
  • Serge Michel (France)
  • Christophe Ayad (France)
  • François Bougon (France)
  • Samuel Laurent (France)
  • Maxime Vaudano (France)
  • Jeremie Baruch (France)
  • Anne Michel (France)
  • Simon Piel (France)
  • Joan Tilouine (France)
  • Jean-Baptiste Chastand (France)
  • Benoit Vitkine (France)
  • Nathaniel Herzberg (France)
  • Yann Bouchez (France)
  • Mathilde Damge (France)
  • Edouard Perrin (France)
  • Benoît Bringer (France)
  • Emmanuel Gagnier (France)
  • Yousset Ait Akdim (France)
  • Jan Strozyk (Germany)
  • Julia Stein (Germany)
  • Benedikt Strunz (Germany)
  • Nils Casjens (Germany)
  • Peter Hornung (Germany)
  • Elena Kuch (Germany)
  • Willem Konrad (Germany)
  • Christoph Lütgert (Germany)
  • Kersten Mügge (Germany)
  • Christian Deker (Germany)
  • Vanessa Wormer (Germany)
  • Christoph Giesen (Germany)
  • Katrin Langhans (Germany)
  • Mauritius Much (Germany)
  • Gianna Niewel (Germany)
  • Hannes Munzinger (Germany)
  • John Goetz (Germany)
  • Petra Blum (Germany)
  • Harry Karanikas (Greece)
  • Andras Petho (Hungary )
  • Jóhannes Kr. Kristjánsson (Iceland)
  • Adalsteinn Kjartansson (Iceland)
  • Ritu Sarin (India)
  • Jay Mazoomdaar (India)
  • Vaidyanathan Iyer (India)
  • Wahyu Dhyatmika (Indonesia)
  • Philipus Parera (Indonesia)
  • Agoeng Wijaya (Indonesia)
  • Mustafa Silalahi (Indonesia)
  • Colm Keena (Ireland )
  • John McManus (Ireland )
  • Uri Blau (Israel)
  • Shuki Sadeh (Israel)
  • Daniel Dolev (Israel)
  • Leo Sisti (Italy)
  • Vittorio Malagutti (Italy)
  • Paolo Biondani (Italy)
  • Gloria Riva (Italy)
  • Stefano Vergine (Italy)
  • Yasuomi Sawa (Japan)
  • Toshihiro Okuyama (Japan)
  • Scilla Alecci (Japan)
  • Alessia Cerantola (Japan)
  • Musab Shawabkeh (Jordan)
  • Jacqueline Kubania (Kenya)
  • John Kamau (Kenya)
  • Sanita Jemberga (Latvia)
  • Inga Springe (Latvia)
  • Evita Purina (Latvia)
  • Šarūnas Černiauskas (Lithuania)
  • Nigel Aw (Malaysia)
  • Aidila Razak (Malaysia)
  • David Dembele (Mali)
  • Daniel Lizárraga (Mexico)
  • Irving Huerta (Mexico)
  • Rafael Cabrera (Mexico)
  • Sebastián Barragán (Mexico)
  • Mago Torres (Mexico)
  • Jorge Carrasco (Mexico)
  • Mathieu Tourliere (Mexico)
  • Iurie Sanduta (Moldova)
  • Shinovene Immanuel (Namibia)
  • Tangeni Amupadhi (Namibia)
  • Tileni Mongudhi (Namibia)
  • Ndanki Kahiurika (Namibia)
  • Gaby de Groot (Netherlands)
  • Siem Eikelenboom (Netherlands)
  • Jan Kleinnijenhuis (Netherlands)
  • Martijn Roessingh (Netherlands)
  • Karlijn Kuijpers (Netherlands)
  • Musikilu Mojeed (Nigeria)
  • Ini Ekot (Nigeria)
  • Joshua Olufemi (Nigeria)
  • Emmanuel Mayah (Nigeria)
  • Per Anders Johansen (Norway)
  • Nina Selbo Torset (Norway)
  • Sigurd Bjørnestad (Norway)
  • Trond J. Strøm (Norway)
  • Per Kristian Aale (Norway)
  • Lars Inge Staveland (Norway)
  • Fredrik Hager-Thoresen (Norway)
  • Halvor Solhjem Njerve (Norway)
  • Umar Cheema (Pakistan)
  • Rolando Rodríguez (Panama)
  • Rita Vásquez (Panama)
  • Lourdes de Obaldía (Panama)
  • John Scott Bronstein (Panama)
  • Luis Buron (Panama)
  • Mabel Rehnfeldt (Paraguay)
  • Juan Carlos Lezcano Flecha (Paraguay)
  • Arturo Zarratea Herreros (Paraguay)
  • Juan Calcena Ramirez (Paraguay)
  • Julio Benitez Díaz (Paraguay)
  • Juan Carlos Dos Santos (Paraguay)
  • Milagros Salazar (Peru)
  • Aramís Castro (Peru)
  • Gabriela Flores (Peru)
  • Gabriel Arriarán (Peru)
  • Gustavo Gorriti (Peru)
  • Luisa García (Peru)
  • Romina Mella (Peru)
  • Fabiola Torres (Peru)
  • Óscar Castilla (Peru)
  • Luis Yáñez Quiroz (Peru)
  • Vadim Makarenko (Poland)
  • Leszek Baj (Poland)
  • Bartosz Chyz (Poland)
  • Micael Pereira (Portugal)
  • Rui Araujo (Portugal)
  • Omaya Sosa Pascual (Puerto Rico)
  • Carla Minet (Puerto Rico)
  • Paul Radu (Romania)
  • Mihai Munteanu (Romania)
  • Daniel Bojin (Romania)
  • Roman Anin (Russia)
  • Olesya Shmagun (Russia)
  • Mika Velikovsky (Russia)
  • Roman Shleynov (Russia)
  • Momar Niang (Senegal)
  • Tidiane Hamadou Sy (Senegal)
  • Stevan Dojcinovic (Serbia)
  • Jelena Vasic (Serbia)
  • Anuska Delic (Slovenia)
  • Khadija Sharife (South Africa)
  • Amanda Potgieter (South Africa)
  • Barry Sergeant (South Africa)
  • Sam Sole (South Africa)
  • Stefaans Brummer (South Africa)
  • Craig McKune (South Africa)
  • Lionel Faull (South Africa)
  • Fergus Gibbons (South Africa)
  • Yongjin Kim (South Korea)
  • Yoojung Lee (South Korea)
  • Yoonwon Choi (South Korea)
  • Daniele Grasso (Spain)
  • Jesús Escudero (Spain)
  • Rafael Méndez (Spain)
  • Álvaro Rivas (Spain)
  • Joaquín Castellón (Spain)
  • Nacho Calle (Spain)
  • Verónica Ramírez (Spain)
  • Nacho Bernaldo de Quirós (Spain)
  • Fredrik Laurin (Sweden)
  • Joachim Dyfvermark (Sweden)
  • Sven Bergman (Sweden)
  • Titus Plattner (Switzerland)
  • Catherine Boss (Switzerland)
  • Christian Brönnimann (Switzerland)
  • Oliver Zihlmann (Switzerland)
  • Alexandre Haederli (Switzerland)
  • Noele Illien (Switzerland)
  • Linda von Burg (Switzerland)
  • Lena Würgler (Switzerland)
  • Hamoud Almahmoud (Syria)
  • Yi-Shan Chen (Taiwan)
  • Wei Lin Chen (Taiwan)
  • Beta Du (Taiwan)
  • Prangtip Daorueng (Thailand)
  • Camini Marajh (Trinidad and Tobago)
  • Malek Khadhraoui (Tunisia)
  • Sana Sbouai (Tunisia)
  • Basma Shtawi (Tunisia)
  • Tabu Butagira (Uganda)
  • James Oliver (UK)
  • Andy Head (UK)
  • David Thompson (UK)
  • James Melley (UK)
  • Simon Cox (UK)
  • Conor Spackman (UK)
  • Marc Perkins (UK)
  • Eli Melki (UK)
  • Jonathan Coffey (UK)
  • Simon Bowers (UK)
  • Juliette Garside (UK)
  • Helena Bengtsson (UK)
  • David Pegg (UK)
  • Holly Watt (UK)
  • Luke Harding (UK)
  • Paul Farrell (UK)
  • Owen Gibson (UK)
  • Rupert Neate (UK)
  • Nick Evershed (UK)
  • Dan Susman (UK)
  • Nick Hopkins (UK)
  • David Leigh (UK)
  • Vlad Lavrov (Ukraine)
  • Anna Babinec (Ukraine)
  • Victoria Fernández (Uruguay)
  • Guillermo Draper (Uruguay)
  • Bernat Ivancsics (USA)
  • Marie-Emma Paoli (USA)
  • Masako Melissa Hirsch (USA)
  • Aram Chung (USA)
  • Alice Brennan (USA)
  • Laura Juncadella (USA)
  • Adam Weinstein (USA)
  • Miriti Murungi (USA)
  • Alcione Gonzalez (USA)
  • Catherine Dunn (USA)
  • Brian Clifton (USA)
  • Rafael Fernandez (USA)
  • Gary Rivlin (USA)
  • Kevin Hall (USA)
  • Jim Asher (USA)
  • Marisa Taylor (USA)
  • Greg Gordon (USA)
  • Tim Johnson (USA)
  • Clarice Silber (USA)
  • Rick Rothacker (USA)
  • Jim Wyss (USA)
  • Jacqueline Charles (USA)
  • Nicholas Nehamas (USA)
  • Casey Frank (USA)
  • Margarita Rabin (USA)
  • Juan Cooper (USA)
  • Gerardo Reyes (USA)
  • Ronny Rojas (USA)
  • Peniley Ramirez (USA)
  • Tomás Ocaña (USA)
  • Tamoa Calzadilla (USA)
  • Joseph Poliszuk (Venezuela)
  • Ewald Scharfenberg (Venezuela)
  • Alfredo Meza (Venezuela)
  • Katherine Pennacchio (Venezuela)
  • Laura Weffer (Venezuela)
  • Fabiola Zerpa (Venezuela)
  • César Bátiz (Venezuela)
  • Lisseth Boon (Venezuela)
  • Ronna Rísquez (Venezuela)
  • Roberto Deniz (Venezuela)
  • Ray Choto (Zimbabwe)
  • Thomas Chiripasi (Zimbabwe)
  • Montather Naser (Iraq)
  • Mohammad AlKawmani (Yemen)

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img