Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shqipëria e prekur nga mega-skandali i fshehjes së parave, por asnjë gazetar shqiptar i përfshirë në investigim

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

37376f8ddfc1372b8da1c11a227d23d2

Skandali “Panama Papers” ka shpërthyer mbrëmjen e sotme dhe dosja është rreth 1 500 herë më e madhe se dosjet e zbuluara nga Wikileaks dhe përmban informacione për 40 vitet e fundit. Nga investigimi i 370 gazetarëve të 100 mediave nga e gjitha bota, janë zbuluar miliardat që fshehin politikanët, biznesmenët, sportistët dhe drejtuesit e organizatave kriminale në kompani offshore në Amerikën Qëndrore dhe në ishujt e Karaibeve.

Vladimir Putin, David Cameron, Lionel Messi apo Michel Platini janë vetëm disa nga emrat e njohur që janë bërë pjesë e këtij mega-skandali, megjithatë në listën e publikuar deri më tani nuk rezulton asnjë personalitet shqiptar.

Sipas informacioneve 214,000 subjekte të lidhura me njerëz nga më shumë se 200 shtete dhe territore janë pjesë e kësaj liste dhe rrjedhimisht Shqipëria dhe Kosova janë të përfshira në këtë skandal.

Por, në listën e publikuar të gazetarëve dhe mediave që kanë marrë pjesë në investigim asnjë gazetar nga Shqipëria apo Kosova nuk rezulton i përfshirë.

Sipas BBC, dosja ka rënë fillimisht në duart e gazetarëve të gazetës gjermane “Süddeutsche Zeitung”, e cila më pas ua ka shpërndarë mediave partnere në të gjithë botën. Ndoshta mungesa e kontakteve apo mosbesueshmëria, i kanë lënë gazetarët shqiptarë jashtë kësaj liste.

Disa nga mediat botërore të përfshira në investigim:

SHBA- Charlotte Observer; ICIJ; Mcclatchy; The Miami Herald; Univisión.

Britani- BBC Panorama; The Guardian.

Francë- Le Monde; Premières Lignes.

Itali- L’Espresso; El Pitazo.

Gjermani- Süddeutsche Zeitung; WDR; NDR.

Spanjë- La Sexta.

Rusi- Vedemosti; Novaya Gazeta.

Greqi- Protagon.

Serbi- KRIK.

Bullgaria- 24Chasa.

Australia- ABC; The Australian Financial Review.

Japoni- The Asahi Shimbun; Kyodo News.

Brazil- O Estado de S. Paulo; Rede TV; UOL.

Argjentina- La Nación; El Trece.

Gazetarët e përfshirë në investigim:

 • Iyas Hallas (Algeria)
 • Mariel Fitz Patrick (Argentina)
 • Hugo Alconada (Argentina)
 • Ricardo Brom (Argentina)
 • Momi Peralta (Argentina)
 • Maia Jastreblansky (Argentina)
 • Iván Ruiz (Argentina)
 • Sol Lauria (Argentina, Panama)
 • Kristine Alghalaryan (Armenia)
 • Dave Bloss (Georgia)
 • Sally Neighbour (Australia)
 • Marian Wilkinson (Australia)
 • Elise Worthington (Australia)
 • Mario Christodoulou (Australia)
 • Morag Ramsay (Australia)
 • Lisa Main (Australia)
 • Sophia O’Rourke (Australia)
 • Ali Russell (Australia)
 • Stephen Oxley (Australia)
 • Ruth Fogarty (Australia)
 • Neil Chenoweth (Australia)
 • Edmund Taros (Australia)
 • Misa Han (Australia)
 • Primrose Riordan (Australia)
 • Jonathan Barrett (Australia)
 • Florian Klenk (Austria)
 • Josef Redl (Austria)
 • Ulla Kramar-Schmid (Austria)
 • Jakob Weichenberger (Austria)
 • Kaspar Fink (Austria)
 • Stefan Daubrawa (Austria)
 • Günther Hack (Austria)
 • Lars Bové (Belgium)
 • Kristof Clerix (Belgium)
 • Alain Lallemand (Belgium)
 • Xavier Counasse (Belgium)
 • Joel Matriche (Belgium)
 • Drew Sullivan (Bosnia )
 • Miranda Patrucic (Bosnia )
 • Alvin Ntibinyane (Botswana)
 • Mbo Mguni (Botswana)
 • Joel Konopo (Botswana)
 • Jose Roberto de Toledo (Brazil)
 • Daniel Bramatti (Brazil)
 • Rodrigo Burgarelli (Brazil)
 • Guilherme Jardim Duarte (Brazil)
 • Isabela Bonfim (Brazil)
 • Franz Vacek (Brazil)
 • Mauro Tagliaferri (Brazil)
 • Diego Vega (Brazil)
 • Fernando Rodrigues (Brazil)
 • André Shalders (Brazil)
 • Douglas Pereira (Brazil)
 • Mateus Netzel (Brazil)
 • Alexenia Dimitrova (Bulgaria)
 • Gino Harel (Canada)
 • Frédéric Zalac (Canada)
 • Ronna Syed (Canada)
 • Robert Cribb (Canada)
 • Tanya Talaga (Canada)
 • Marco Oved (Canada)
 • Francisca Skoknic (Chile)
 • Alberto Arellano (Chile)
 • Karen Chang (Hong Kong)
 • Ginna Morelo (Colombia)
 • Miriam Forero (Colombia)
 • Óscar Agudelo (Colombia)
 • Juan Pablo Tovar (Colombia)
 • Claudia Báez (Colombia)
 • Rafael Quintero (Colombia)
 • Oriana Garcés (Colombia)
 • Carlos Eduardo Huertas (Colombia, Panama)
 • Nathan Jaccard (Colombia, Panama)
 • Giannina Segnini (Costa Rica)
 • Alejandra Fernández-Morera (Costa Rica)
 • Antonio Jiménez (Costa Rica)
 • Henry Arroyo (Costa Rica)
 • Mauricio Arroyo (Costa Rica)
 • Ernesto Rivera (Costa Rica)
 • Javier Córdoba (Costa Rica)
 • María Florez Estrada (Costa Rica)
 • Diego Arguedas Ortiz (Costa Rica)
 • Álvaro Murillo (Costa Rica)
 • Pavla Holcova (Czech Republic)
 • Søren Kristensen (Denmark)
 • Michael Klint (Denmark)
 • Maria Lyhne Høj (Denmark)
 • Maria Andersen (Denmark)
 • Peter Jørgensen (Denmark)
 • John Hansen (Denmark )
 • Arturo Torres (Ecuador)
 • Mónica Almeida (Ecuador)
 • Xavier Reyes (Ecuador)
 • Paúl Mena (Ecuador)
 • Andrés Jaramillo (Ecuador)
 • Alberto Araujo (Ecuador)
 • Hisham Allam (Egypt)
 • José Luis Sanz (El Salvador)
 • César Castro Fagoaga (El Salvador)
 • Jimmy Alvarado (El Salvador)
 • Minna Knus-Galan (Finland)
 • Kjell Lindroos (Finland)
 • Serge Michel (France)
 • Christophe Ayad (France)
 • François Bougon (France)
 • Samuel Laurent (France)
 • Maxime Vaudano (France)
 • Jeremie Baruch (France)
 • Anne Michel (France)
 • Simon Piel (France)
 • Joan Tilouine (France)
 • Jean-Baptiste Chastand (France)
 • Benoit Vitkine (France)
 • Nathaniel Herzberg (France)
 • Yann Bouchez (France)
 • Mathilde Damge (France)
 • Edouard Perrin (France)
 • Benoît Bringer (France)
 • Emmanuel Gagnier (France)
 • Yousset Ait Akdim (France)
 • Jan Strozyk (Germany)
 • Julia Stein (Germany)
 • Benedikt Strunz (Germany)
 • Nils Casjens (Germany)
 • Peter Hornung (Germany)
 • Elena Kuch (Germany)
 • Willem Konrad (Germany)
 • Christoph Lütgert (Germany)
 • Kersten Mügge (Germany)
 • Christian Deker (Germany)
 • Vanessa Wormer (Germany)
 • Christoph Giesen (Germany)
 • Katrin Langhans (Germany)
 • Mauritius Much (Germany)
 • Gianna Niewel (Germany)
 • Hannes Munzinger (Germany)
 • John Goetz (Germany)
 • Petra Blum (Germany)
 • Harry Karanikas (Greece)
 • Andras Petho (Hungary )
 • Jóhannes Kr. Kristjánsson (Iceland)
 • Adalsteinn Kjartansson (Iceland)
 • Ritu Sarin (India)
 • Jay Mazoomdaar (India)
 • Vaidyanathan Iyer (India)
 • Wahyu Dhyatmika (Indonesia)
 • Philipus Parera (Indonesia)
 • Agoeng Wijaya (Indonesia)
 • Mustafa Silalahi (Indonesia)
 • Colm Keena (Ireland )
 • John McManus (Ireland )
 • Uri Blau (Israel)
 • Shuki Sadeh (Israel)
 • Daniel Dolev (Israel)
 • Leo Sisti (Italy)
 • Vittorio Malagutti (Italy)
 • Paolo Biondani (Italy)
 • Gloria Riva (Italy)
 • Stefano Vergine (Italy)
 • Yasuomi Sawa (Japan)
 • Toshihiro Okuyama (Japan)
 • Scilla Alecci (Japan)
 • Alessia Cerantola (Japan)
 • Musab Shawabkeh (Jordan)
 • Jacqueline Kubania (Kenya)
 • John Kamau (Kenya)
 • Sanita Jemberga (Latvia)
 • Inga Springe (Latvia)
 • Evita Purina (Latvia)
 • Šarūnas Černiauskas (Lithuania)
 • Nigel Aw (Malaysia)
 • Aidila Razak (Malaysia)
 • David Dembele (Mali)
 • Daniel Lizárraga (Mexico)
 • Irving Huerta (Mexico)
 • Rafael Cabrera (Mexico)
 • Sebastián Barragán (Mexico)
 • Mago Torres (Mexico)
 • Jorge Carrasco (Mexico)
 • Mathieu Tourliere (Mexico)
 • Iurie Sanduta (Moldova)
 • Shinovene Immanuel (Namibia)
 • Tangeni Amupadhi (Namibia)
 • Tileni Mongudhi (Namibia)
 • Ndanki Kahiurika (Namibia)
 • Gaby de Groot (Netherlands)
 • Siem Eikelenboom (Netherlands)
 • Jan Kleinnijenhuis (Netherlands)
 • Martijn Roessingh (Netherlands)
 • Karlijn Kuijpers (Netherlands)
 • Musikilu Mojeed (Nigeria)
 • Ini Ekot (Nigeria)
 • Joshua Olufemi (Nigeria)
 • Emmanuel Mayah (Nigeria)
 • Per Anders Johansen (Norway)
 • Nina Selbo Torset (Norway)
 • Sigurd Bjørnestad (Norway)
 • Trond J. Strøm (Norway)
 • Per Kristian Aale (Norway)
 • Lars Inge Staveland (Norway)
 • Fredrik Hager-Thoresen (Norway)
 • Halvor Solhjem Njerve (Norway)
 • Umar Cheema (Pakistan)
 • Rolando Rodríguez (Panama)
 • Rita Vásquez (Panama)
 • Lourdes de Obaldía (Panama)
 • John Scott Bronstein (Panama)
 • Luis Buron (Panama)
 • Mabel Rehnfeldt (Paraguay)
 • Juan Carlos Lezcano Flecha (Paraguay)
 • Arturo Zarratea Herreros (Paraguay)
 • Juan Calcena Ramirez (Paraguay)
 • Julio Benitez Díaz (Paraguay)
 • Juan Carlos Dos Santos (Paraguay)
 • Milagros Salazar (Peru)
 • Aramís Castro (Peru)
 • Gabriela Flores (Peru)
 • Gabriel Arriarán (Peru)
 • Gustavo Gorriti (Peru)
 • Luisa García (Peru)
 • Romina Mella (Peru)
 • Fabiola Torres (Peru)
 • Óscar Castilla (Peru)
 • Luis Yáñez Quiroz (Peru)
 • Vadim Makarenko (Poland)
 • Leszek Baj (Poland)
 • Bartosz Chyz (Poland)
 • Micael Pereira (Portugal)
 • Rui Araujo (Portugal)
 • Omaya Sosa Pascual (Puerto Rico)
 • Carla Minet (Puerto Rico)
 • Paul Radu (Romania)
 • Mihai Munteanu (Romania)
 • Daniel Bojin (Romania)
 • Roman Anin (Russia)
 • Olesya Shmagun (Russia)
 • Mika Velikovsky (Russia)
 • Roman Shleynov (Russia)
 • Momar Niang (Senegal)
 • Tidiane Hamadou Sy (Senegal)
 • Stevan Dojcinovic (Serbia)
 • Jelena Vasic (Serbia)
 • Anuska Delic (Slovenia)
 • Khadija Sharife (South Africa)
 • Amanda Potgieter (South Africa)
 • Barry Sergeant (South Africa)
 • Sam Sole (South Africa)
 • Stefaans Brummer (South Africa)
 • Craig McKune (South Africa)
 • Lionel Faull (South Africa)
 • Fergus Gibbons (South Africa)
 • Yongjin Kim (South Korea)
 • Yoojung Lee (South Korea)
 • Yoonwon Choi (South Korea)
 • Daniele Grasso (Spain)
 • Jesús Escudero (Spain)
 • Rafael Méndez (Spain)
 • Álvaro Rivas (Spain)
 • Joaquín Castellón (Spain)
 • Nacho Calle (Spain)
 • Verónica Ramírez (Spain)
 • Nacho Bernaldo de Quirós (Spain)
 • Fredrik Laurin (Sweden)
 • Joachim Dyfvermark (Sweden)
 • Sven Bergman (Sweden)
 • Titus Plattner (Switzerland)
 • Catherine Boss (Switzerland)
 • Christian Brönnimann (Switzerland)
 • Oliver Zihlmann (Switzerland)
 • Alexandre Haederli (Switzerland)
 • Noele Illien (Switzerland)
 • Linda von Burg (Switzerland)
 • Lena Würgler (Switzerland)
 • Hamoud Almahmoud (Syria)
 • Yi-Shan Chen (Taiwan)
 • Wei Lin Chen (Taiwan)
 • Beta Du (Taiwan)
 • Prangtip Daorueng (Thailand)
 • Camini Marajh (Trinidad and Tobago)
 • Malek Khadhraoui (Tunisia)
 • Sana Sbouai (Tunisia)
 • Basma Shtawi (Tunisia)
 • Tabu Butagira (Uganda)
 • James Oliver (UK)
 • Andy Head (UK)
 • David Thompson (UK)
 • James Melley (UK)
 • Simon Cox (UK)
 • Conor Spackman (UK)
 • Marc Perkins (UK)
 • Eli Melki (UK)
 • Jonathan Coffey (UK)
 • Simon Bowers (UK)
 • Juliette Garside (UK)
 • Helena Bengtsson (UK)
 • David Pegg (UK)
 • Holly Watt (UK)
 • Luke Harding (UK)
 • Paul Farrell (UK)
 • Owen Gibson (UK)
 • Rupert Neate (UK)
 • Nick Evershed (UK)
 • Dan Susman (UK)
 • Nick Hopkins (UK)
 • David Leigh (UK)
 • Vlad Lavrov (Ukraine)
 • Anna Babinec (Ukraine)
 • Victoria Fernández (Uruguay)
 • Guillermo Draper (Uruguay)
 • Bernat Ivancsics (USA)
 • Marie-Emma Paoli (USA)
 • Masako Melissa Hirsch (USA)
 • Aram Chung (USA)
 • Alice Brennan (USA)
 • Laura Juncadella (USA)
 • Adam Weinstein (USA)
 • Miriti Murungi (USA)
 • Alcione Gonzalez (USA)
 • Catherine Dunn (USA)
 • Brian Clifton (USA)
 • Rafael Fernandez (USA)
 • Gary Rivlin (USA)
 • Kevin Hall (USA)
 • Jim Asher (USA)
 • Marisa Taylor (USA)
 • Greg Gordon (USA)
 • Tim Johnson (USA)
 • Clarice Silber (USA)
 • Rick Rothacker (USA)
 • Jim Wyss (USA)
 • Jacqueline Charles (USA)
 • Nicholas Nehamas (USA)
 • Casey Frank (USA)
 • Margarita Rabin (USA)
 • Juan Cooper (USA)
 • Gerardo Reyes (USA)
 • Ronny Rojas (USA)
 • Peniley Ramirez (USA)
 • Tomás Ocaña (USA)
 • Tamoa Calzadilla (USA)
 • Joseph Poliszuk (Venezuela)
 • Ewald Scharfenberg (Venezuela)
 • Alfredo Meza (Venezuela)
 • Katherine Pennacchio (Venezuela)
 • Laura Weffer (Venezuela)
 • Fabiola Zerpa (Venezuela)
 • César Bátiz (Venezuela)
 • Lisseth Boon (Venezuela)
 • Ronna Rísquez (Venezuela)
 • Roberto Deniz (Venezuela)
 • Ray Choto (Zimbabwe)
 • Thomas Chiripasi (Zimbabwe)
 • Montather Naser (Iraq)
 • Mohammad AlKawmani (Yemen)

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img