Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

Shqipëria do të marrë raketa Javelin nga SHBA, Lockheed Martin nis prodhimin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kompania amerikane e prodhimit të armëve luftarake, Lockheed Martin është shpallur fituese e kontratës me vlerë $309 milionë dollarë për prodhimin e raketave anti-tank Javelin.

Raketat Javelin prodhohen bashkarisht nga njësia raketore e Lockheed dhe Raytheon Technologies.

albsig

spring

Kërkesa për raketa Javelin mbetet e lartë edhe për shkak të luftës në Ukrainë, ku ato u përdorën për të ndaluar tanket ruse të përparonin në kryeqytet, në një betejë artilerie në lindje të Ukrainës.

Deri më tani, Shtetet e Bashkuara kanë dërguar më shumë se 5,500 sisteme Javelin në Ukrainë.

Kontraktori amerikan tha se mbi 1,300 raketa do të prodhohen për Ukrainën si dhe porosi për disa klientë ndërkombëtarë, duke përfshirë Norvegjinë, Shqipërinë, Letoninë dhe Tajlandën.

Lockheed tha se po punon për rritjen e kapacitetit të prodhimit të raketave brenda një viti, numër që aktualisht është rreth 2,100.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img