Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Shqetësonin qytetarët, ndalohen altoparlantët e xhamive

spot_img

Lajme të ngjashëm

Lutjet pesë herë në ditë të komunitetit musliman, duket se ka ngjallur shqetësim te qytetarët e një province në kryeqytetin e Ruandës, Kingal.

Autoritetet përkatëse kanë marrë vendimin e ndalimit të faljes me altoparlant në xhamitë e kryeqytetit, pasi morën një sërë ankesash nga banorët e zonave ku ka më shumë xhami.

Qeveria tha se përfaqësuesit muslimanë kanë rënë dakort për këtë vendim.

Muajin e kaluar, autoritetet ruandeze kanë bërë të mundur mbylljen e 700 kishave, duke qenë se ato nuk përmbushnin kushtet e ndërtimit dhe përhapjes së zhurmës në ambjentet e hapura.

Ruanda është shtet kryesisht i krishterë, ndërkohë që muslimanët përbëjnë 5% të popullsisë.

Më shumë
spot_img
spot_img