Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
16 °
Mar
9 °
E premte, 24 Mars, 2023

Shpërthimi i vullkanit më të madh në botë, hapen strehimoret për qytetarë

Lajme të ngjashëm

Vullkani më i madh aktiv në botë, i quajtur “Mauna Loa”, ka shpërthyer ditën e djeshme në ishullin e Hawaiit dhe ujërat përreth tij. Pas 40 vitesh ky është vullkani i parë me përmasa kaq të mëdha në këtë ishull.

Pas 38 vitesh qetësie, “Long Mt.” (siç e quajnë ata në Hawaii) “u zgjua” në Mokuaweoweo , kaldera e majës së vullkanit.

Shkencëtarët në Observatorin e Vullkanit të Haëait njoftuan se banorëve të rrezikuar nga rrjedhat e lavës së vullkanit u kërkohet të jenë vigjilentë dhe të kontaktojnë mbrojtjen civile të qarkut Haëaii për udhëzime të mëtejshme, raporton CNN.

Agjencia e Shërbimit Gjeologjik të SHBA paralajmëroi banorët se gazrat vullkanikë dhe hiri i imët mund të fryhen drejt tyre.

Megjithëse nuk ka shenja të një kërcënimi për komunitetet e afërta dhe nuk janë lëshuar urdhra evakuimi, autoritetet thanë në Tëitter, por dy strehimore u hapën si masë paraprake.

Më shumë