Tirana
broken clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
87 %
0.5kmh
78 %
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
9 °
E shtunë, 28 Janar, 2023

Shpërthimi i raketave në Poloni, Zelensky: Padyshim që nuk ishin të Ukrainës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas, Volodomyr Zelensky, ka mohuar kategorikisht që të kenë qenë raketat e Ukrainës ato të cilat shpërthyen dje në territorin e Polonisë.

Ai tha se nuk ka “nuk ka dyshim” se raketa që shkaktoi një shpërthim në Poloni “nuk ishte ukrainase”. Zelensky u shpreh në një deklaratë për mediet se  Ukraina “duhet të ketë akses” në vendin e ngjarjes, ku dy persona vdiqën dhe katër u plagosën.

Deklarata e tij vjen, pasi Polonia dhe NATO thanë se vendi “ndoshta” ishte goditur nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase, por nuk ka “asnjë tregues” se ishte një sulm i qëllimshëm.

Ndërkohë kryeministri polak tha se “nuk mund të përjashtojë” se sulmi, katër milje nga kufiri ukrainas, ishte një “provokim”.

Më shumë


spot_img
spot_img