Shpërthim me bombë gjatë votimeve, 31 të vdekur në Pakistan, ISIS merr përsipër sulmin

Publikuar tek: bota, më 09:25 25-07-2018 Shpërthim me bombë gjatë votimeve, 31 të vdekur në Pakistan, ISIS merr përsipër sulmin Nga vendngjarja

Ndërkohë që bëhen votimet në Pakistan ka shpërthyer dhuna.

Një sulm i tmerrshëm me bombë ka ndodhur në qytetin Quetta, në Pakistan, duke lënë si pasojë të paktën 31 të vdekur. Beteja zgjedhore zhvillohet mes partisë së legjendës së kriketit Imran Khan dhe ish-kryeministrit Nawaz Sharif. Komisioni i të Drejtave të Njeriut të Pakistanit thotë se ka pasur "përpjekje të hapura" për të manipuluar votimet. Sakaq ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin me bombë. Khan dënoi shpërthimin e Quetta dhe u zotua se do të luftojë korrupsionin, por rivalët e tij e akuzojnë atë se është duke përfituar nga sulmet. "Armiqtë e (Pakistanit) po përpiqen të prishin procesin tonë demokratik.

Pakistani duhet të mposhtë terroristët duke hedhur votat e tyre ", është shprehur Khan Shpërthim me bombë gjatë votimeve, 31 të vdekur në Pakistan, ISIS merr përsipër sulmin Ndërkohë që bëhen votimet në Pakistan ka shpërthyer dhuna.

Një sulm i tmerrshëm me bombë ka ndodhur në qytetin Quetta, në Pakistan, duke lënë si pasojë të paktën 31 të vdekur. Beteja zgjedhore zhvillohet mes partisë së legjendës së kriketit Imran Khan dhe ish-kryeministrit Nawaz Sharif. Komisioni i të Drejtave të Njeriut të Pakistanit thotë se ka pasur "përpjekje të hapura" për të manipuluar votimet. Sakaq ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin me bombë. Khan dënoi shpërthimin e Quetta dhe u zotua se do të luftojë korrupsionin, por rivalët e tij e akuzojnë atë se është duke përfituar nga sulmet. "Armiqtë e (Pakistanit) po përpiqen të prishin procesin tonë demokratik ... Pakistani duhet të mposhtë terroristët duke hedhur votat e tyre ", është shprehur Khan

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tragjedia në Athinë, dy shqiptare shpallen të zhdukura
‘FERRI’ në GREQI/ Nis identifikimi i viktimave, 3 shqiptarë mund të kenë vdekur »
Article Logic
Execution time: 0.011778831481934
array(1) { ["section"]=> string(91) "shperthim-me-bombe-gjate-votimeve-31-te-vdekur-ne-pakistan-isis-merr-persiper-sulmin-129049" }