Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
27 %
3.1kmh
40 %
Die
23 °
Hën
25 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
23 °
E diel, 25 Shtator, 2022

Shpërthim i fuqishëm në një xhami në Afganistan, raportohet për dhjetëra besimtarë të vrarë gjatë lutjes

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një shpërthim i madh ka goditur një xhami në Kabul gjatë lutjeve të mbrëmjes, thanë dëshmitarët dhe policia, me shumë të vdekur ose të plagosur, raportojnë mediat ndërkombëtare. Policia ka konfirmuar vdekjet, por jo numrin e saktë të tyre.

Një zyrtar i inteligjencës talibane tha për Reuters se deri në 35 persona mund të jenë plagosur ose vrarë dhe numri mund të rritet më tej. Al Jazeera citoi një zyrtar të paidentifikuar të ketë dhënë një numër të vdekjeve prej 20.

Spitali i Urgjencës së qytetit shkroi në Twitter se kishte marrë 27 pacientë të plagosur nga shpërthimi, duke përfshirë një fëmijë shtatëvjeçar. Dëshmitarët kanë thënë se shpërthimi i fuqishëm u dëgjua në një lagje veriore të Kabulit, duke thyer xhamat e ndërtesave aty pranë.

“Një shpërthim ndodhi brenda një xhamie … shpërthimi ka viktima, por shifrat nuk janë ende të qarta,” tha Khalid Zadran, një zëdhënës i policisë së Kabulit. Zyrtari i inteligjencës talebane, duke folur në kushte anonimiteti, tha se shpërthimi ndodhi në një xhami mes besimtarëve në zonën Khair Khana.

Imami i xhamisë ishte në mesin e të vrarëve dhe numri ende mund të rritet, shtoi burimi. Ekipet e inteligjencës ishin në vendin e shpërthimit dhe hetimet ishin në vazhdim. Zyrtarë të tjerë në qeverinë talebane nuk iu përgjigjën kërkesave të shumta të mediave për të konfirmuar numrin e viktimave.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img