Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Shpërthim i fuqishëm në Kabul, të paktën 50 të vdekur

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një shpërthim i madh ka goditur lagjen diplomatike në Kabul gjatë mëngjesit të sotëm, duke vrarë 50 persona dhe duke plagosur më shumë se 67 të tjerë.

Tym i madh është parë afër Ambasadës Gjermane, ndersa dëshimtarët kanë thënë se rrugët kanë qenë të bllokuara dhe janë parë shumë persona të plagosur.

Dyshohet se sulmi është realizuar me anë të një makine-bombë. Deri më tani askush nuk e ka marr përgjegjësinë për sulmin.

Grupi ekstremist “Shteti Islamik” ka qenë përgjegjës për sulmet e fundit në kryqytetin afgan, duke përfshirë edhe një shpërthim të fuqishëm që vrau të paktën tetë persona dhe plagosi shume të tjerë.

Provinca e Kabulit ka aktualisht numrin më të madh të viktimave në tre muajt e parë të vitit 2017, si shkak i sulmeve të shumta në qytet.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img