Hapësire reklamuese

Rajoni

Shpërthim i fuqishëm gjatë natës në veri të Mitrovicës

Shkruar nga Newsbomb
Shpërthim i fuqishëm gjatë natës në veri të

Një shpërthim i fortë është dëgjuar mbrëmjen e djeshme në veri të Mitrovicës. Ngjarja është raportuar rreth orës 21.45 dhe sipas Policisë së Kosovës, bëhet fjalë për një mjet piroteknik dhe jo lëndë tjetër shpërthyese.

Shpërthimi i fortë ka shqetësuar edhe më shumë në këto ditë të trazuara qytetarët e Mitrovicës dhe është dëgjuar në të gjitha pjesët e qytetit. Mjeti piroteknik është hedhur në Tre Solitaire, pranë shkallëve të Shkollës së Mjekësisë.

Mjetet piroteknike me shpërthim jashtëzakonisht të fortë, së bashku me bombat shokuese, janë hedhur prej disa ditësh në veri të Mitrovicës dhe në pjesët multietnike të qytetit. Para disa ditësh në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve janë hedhur dy bomba, njëra prej të cilave ka shpërthyer, ndërsa tjetra është shkatërruar në mënyrë të kontrolluar nga KFOR-i.

Ishin shpërthimet, së bashku me incidentet e tjera të ditëve të kaluara, ato që kanë shërbyer si shkak për dërgimin e forcave të përforcuara të Policisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut që nga mbrëmja.

Bëhet fjalë për policët shqiptarë, të cilët përveç Tre Soliterëve, u vendosën në Mëhallën e Boshnjaçkës, Mikro Nashelje dhe Brđan. Dy ditë më parë, në Srbovc është plagosur edhe një polic shqiptar, i cili është qëlluar nga një veturë Audi me targa KM në lëvizje.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese