Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Shpërthen vullkani aktiv më i madh në botë (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Vullkani më i madh aktiv në botë, i quajtur “Mauna  Loa”, ka shpërthyer këtë pasdite në ishullin e Hawaiit dhe ujërat përreth tij. Pas 40 vitesh ky është vullkani i parë me përmasa kaq të mëdha në këtë ishull.

Autoriteti i Turizmit në Haëai bëri me dije se zonat e banuara nuk janë të rrezikuara nga shpërthimi i vullkanit, por sipas tyre erërat mund të bartin hirin e mbetur në  gjithë ishulin.

“Njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes duhet të qëndrojnë brenda për të shmangur thithjen e grimcave të hirit dhe kushdo tjetër jashtë, duhet të mbulojë gojën dhe hundën me një maskë. Dëmtim i mundshëm për të mbjellat dhe kafshët. Dëmtime të vogla të pajisjeve dhe infrastrukturës. Dukshmëri e reduktuar. Pastrimi i gjerë mund të jetë i nevojshëm”, paralajmëroi zyra e informacionit në Honolulu.

Më shumë


spot_img

spot_img