Hapësire reklamuese

Bota

Shpërthen kamioni që transportonte gaz në Kenia, rreth 300 të plagosur

Shkruar nga Newsbomb
Shpërthen kamioni që transportonte gaz në Kenia, rreth 300

Një shpërthim i madh gazi ka ndodhur në kryeqytetin kenian, Nairobi ku janë vrarë 3 persona e kanë mbetur të plagosur disa të tjerë.

Mediat e huaja shkruajnë se një kamion që po transpotonte gaz shpërtheu në rrethin Embakasi duke vrarë 3 persona dhe duke plagosur rreth 300 të tjerë. Banesa, biznese dhe makina u dëmtuan, pamjet tregojnë një flakë të madhe që shpërtheu pranë blloqeve të banimit.

Zona është rrethuar dhe po hetohet për shkaqet e shpërthimit. Qeveria fillimisht tha se shpërthimi ndodhi në një fabrikë gazi ku punëtorët po rimbushnin bombolat e gazit, por më vonë sqaroi se një kamion kishte shpërthyer në oborrin e parkimit.

Rreth 271 persona u dërguan në spital, sipas autoriteteve, duke përfshirë të paktën 25 fëmijë. Kryebashkiaku i Nairobit Sakaja Johnson tha se shumë nga këta njerëz ishin trajtuar dhe dërguar në shtëpi, por të paktën 39 persona ndodhen në spital në gjendje kritike.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese