Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
27 °
Mar
21 °
E premte, 17 Shtator, 2021

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

spot_img

Lajme të ngjashëm

4c0bada7480e8c8f3082186373d03f3b

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale.

 

Idris Fika Ali, një komandant sektori i Korpusit Federal të Sigurisë Rrugore, i tha Xinhua përmes telefonit se viktimat janë djegur dhe nuk mund të identifikohen.

Incidenti ndodhi sot në mëngjes në zonën Felele të Kogi, përgjatë autostradës Lokoja-Abuja kur një cisternë e ngarkuar me benzinë ​​pësoi një defekt në frena, tha Ali.

shperthimi.jpg

Cisterna ra në rrugë dhe menjëherë shpërtheu, duke i vënë flakën dy motorroave, pesë makinave dhe tre biçikletave, tha zyrtari.

Të gjithë banorët e automjeteve dhe kalimtarët u prekën nga zjarri që përfshiu zonën.

 

 

Yahaya Bello, guvernatori i shtetit Kogi, tha në një deklaratë të Mërkurën se ishte shumë i trishtuar kur mësoi për “humbjen tragjike të jetëve, shumë automjete, prona dhe sende të tjera me vlerë” në zjarrin që erdhi nga shpërthimi i cisternës së karburantit.

Ai tha se kjo ishte një nga “tragjeditë më të mëdha që shteti ka parë në kohët e fundit”, ndërsa u bëri thirrje studentëve të Politeknikut Shtetëror Kogi të qëndrojnë të qetë dhe paqësor, duke shtuar se ai bashkohet me momentin e tyre të pikëllimit për vdekjen e disa prej kolegëve të tyre në këtë katastrofë.

Mohammed Onogëu, një zëdhënës i guvernatorit, i tha Xinhua në telefon se guvernatori do t’i drejtohet mediave pas një vlerësimi të vendit të ngjarjes.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img