Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

“Shpërthejnë” protestat në Francë, mijëra francezë marshojnë në rrugë kundër certifikatës së vaksinës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Më shumë se 100.000 persona në të gjithë Francën kanë protestuar kundër zgjatjes së afatit të certifikatës shëndetësore dhe vaksinimit të detyrueshëm për profesione të caktuara.

Kjo është funajava e dytë që mijëra njerëz kanë marshuar në rrugët e Francës kundër vendimit të qeverisë për t’u futur në restorane, bare dhe institucione të tjera kulturore me certifikatën e vaksinimit.

Përmes kësaj certifikate qytetarët do të vërtetojnë nëse janë plotësisht të vaksinuar apo jo.

Ndërsa, për ata persona të cilët ende nuk e kanë marrë dozën e tyre të vaksinës anti-Covid qeveria e Macronit tha se ata duhet të jenë të pajisur me një test negativ të bërë gjatë 24 orëve të fundit ose të jenë shëruar nga koronavirusi gjashtë muajt e fundit.

Këto vendime të reja u bënë me dije nga vetë presidenti Emmanuel Macron në një përpjekje për të rritur ritmin e vaksinimit, teksa vendi po lufton me një valë tjetër infeksionesh.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img