Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Sht
14 °
Die
19 °
Hën
14 °
Mar
12 °
Mër
10 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Shpërthejnë luftimet në Kashmir, forcat indiane vrasin 2 rebelë myslimanë

Lajme të ngjashëm

Një përleshje me armë zjarri shpërtheu në pjesën e kontrolluar nga India në Kashmir, pasi ushtria vrau 2 burra të dyshuar si rebelë myslimanë.

Pas kësaj ngjarje policia dhe ushtria filluan një operacion kundër rebelëve në Shrinagar, i cili çoi në një shkëmbim zjarri mes rebelëve dhe ushtrisë

Policia tha se një nga të vdekurit ishte një militant pakistanez, i cili ishte aktiv në rajon në fillim të këtij viti dhe ishte përgjegjës për të paktën dy sulme vdekjeprurëse në Shrinagar.

Kashmiri është subjekt i një mosmarrëveshjeje midis Indisë dhe Pakistanit, pasi të dy vendet pretendojnë se është territori i tyre.

Megjithatë, shumica e banorëve të Kashmirit mbështet rebelët, me synimin ose të bashkohen me Pakistanin ose të jenë një territor i pavarur. Nga ana tjetër, India zyrtare pretendon se Pakistani mbështet terrorizmin.

Më shumë