Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shpërndarja e vaksinave krijoi 9 miliarderë të rinj, ja kush e kryeson listën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Fitimet nga pandemia e Covid-19 kanë ndihmuar të paktën nëntë njerëz të bëhen miliarderë, tha një grup fushate të enjten, duke bërë thirrje për t’i dhënë fund “kontrollit monopol” të korporatave farmaceutike në teknologjinë e vaksinave.

“Midis tyre, nëntë miliarderë të rinj kanë një pasuri të kombinuar neto prej 19.3 miliardë dollarësh, mjaftueshëm për të vaksinuar plotësisht të gjithë njerëzit në vendet me të ardhura të ulëta”, tha në një deklaratë Aleanca e Vaksinave të Popullit. 

Aleanca, një rrjet i organizatave dhe aktivistëve që bëjnë fushatë për t’i dhënë fund të drejtave të pronës dhe patentave për inokulimet, thanë se shifrat e saj bazoheshin në të dhënat e Listës Forbes. 

“Këta miliarderë janë fytyra njerëzore e fitimeve të mëdha që po bëjnë shumë korporata farmaceutike nga monopoli që mbajnë me këto vaksina”, tha Anna Marriott nga bamirësia Oxfam, e cila është pjesë e aleancës.

“Përveç të pasurëve të rinj, tetë miliarderë ekzistues kanë parë pasurinë e tyre të rritet me 32.2 miliardë dollarë falë shpërndarjes së vaksinave”, tha aleanca.

Në krye të listës së miliarderëve të rinj të vaksinave ishin CEO i Moderna, Stephane Bancel dhe homologu i tij i BioNTech Ugur Sahin.

Tre neobiliarderë të tjerë janë bashkëthemelues të kompanisë kineze të vaksinave CanSino Biologics.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img