Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Shpërdoruan detyrën dhe lejuan ndërtime të paligjshme në Himarë, Policia arreston kryeinspektorin e IKMT dhe vartësin e tij, në kërkim dhe dy të tjerë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeinspektori i IKMT në Himarë dhe një inspektor janë arrestuar nga Policia pasi akuzohen për shpërdorim detyre dhe lejim të ndërtimeve të paligjshme në territorin e kësaj Bashkie. Në kërkim janë shpallur dhe dy inspektor të tjerë të IKMT.

Sipas Policisë, në pranga kanë rënë:
– R. H., 35 vjeç, banues në Himarë, me detyrë kryeinspektor pranë Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit të Bashkisë Himarë;
– E. Z., 30 vjeç, banues në Himarë, me detyrë inspektor pranë Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit të Bashkisë Himarë.

Si dhe u bë shpallja në kërkim e shtetasve:
– M. N., 36 vjeç banues në Sarandë dhe Dh. B., 53 vjeç, banues në Himarë, të dy me detyrë inspektor pranë Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit të Bashkisë Himarë.

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Vlorë ka urdhëruar ndalimin e këtyre shtetasve, në bazë të vendimeve të Gjykatës, pasi nga hetimet e kryera ka rezultuar se në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë shpërdoruar detyrën, duke lejuar ndërtimin e paligjshëm të disa objekteve në territorin e Bashkisë Himarë.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”

Më shumë

spot_img
spot_img