Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Shpërdoroi detyrën, ish-ministri i Infrastrukturës dënohet me 1.6 vite burg

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3fd52fbae5e8da26dd820aa93ae1422d

Pal Lekaj, ish-ministër i Infrastrukturës në Kosovës dhe ish-kryetar i komunës së Gjakovës është dënuar me 1.6 vite burg nga Gjykata në Kosovë.

Lekaj është dënuar për veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare, ndërsa dënimi me 1.6 vite burg i është konvertuar në shërbim prove, me kusht që gjatë dy viteve në vazhdim të mos kryejë asnjë vepër penale.

Sipas akuzës ndaj tij, ai i kishte shkaktuar dëm buxhetit të komunës për 69 mijë euro.

Pal Lekaj dhe Ismet Isufi, akuzohen se gjatë periudhës 2008-2014, duke vepruar në cilësinë e personave zyrtarë, i pari në cilësinë e kryetarit të Komunës së Gjakovës, ndërsa i dyti si drejtor i Drejtorisë për Bujqësi, kanë shpërndarë subvencione, përmes kompanisë “UNION-VL”, në kundërshtim me Ligjin për Menaxhimin e Financave Publike.

7d0fe68f308b96870a9a703fa14fcd7c_L.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img