Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Enj
10 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
4 °
Hën
2 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Shpallja “non grata” e Sali Berishës, kongresmeni Zeldin akuzon DASH: Hakmarrje për sulmet ndaj Sorosit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kongresmeni Republikan Lee Zeldin shpesh ka kërkuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), informacione për shpallen “non grata” të Sali Berishës dhe familjes së tij.

Së fundi Zeldin ka akuzuar DASH se shpallja “Non Grata” e Sali Berishës vjen si hakmarrje ndaj deklaratave të Berishës kundër George Soros.

“Për muaj të tërë, Departamenti i Shtetit Biden ka refuzuar herë pas here të japë përgjigje reale dhe të detajuara në lidhje me akuzat për ‘korrupsion të rëndësishëm’ të përdorur për të sanksionuar ish-presidentin shqiptar Sali Berisha, një aleat i të dy presidentëve Bush dhe kundërshtar i Partisë së madhe Demokratike. Donatori dhe aktivisti progresist George Soros”, tha Zeldin.

“Pavarësisht kërkesave të shumta për një takim dhe informacioneve shtesë nga zyra ime, Departamenti i Shtetit ka dhënë vetëm përgjigje sporadike, të çuditshme, të cilat kërcejnë rreth pyetjeve dhe nuk adresojnë veprimet specifike të zotit Berisha që cilësohen si ‘korrupsion’ apo procesin e vendimmarrjes. Administrata përdori për të përcaktuar se sanksionet ishin të përshtatshme. Duke gjykuar nga kjo përgjigje më e fundit, është e qartë se ata nuk e ndjejnë nevojën për të qenë transparent me shtypin ose për të respektuar rolin mbikëqyrës të Kongresit mbi Degën Ekzekutive”, shtoi republikani Zeldin për gazetën e njohur amerikane, Free Beacon.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img