Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Politikë

Shpallja “non grata” e Sali Berishës, kongresmeni Zeldin akuzon DASH: Hakmarrje për sulmet ndaj Sorosit

Shkruar nga Newsbomb
Shpallja “non grata” e Sali Berishës, kongresmeni Zeldin akuzon

Kongresmeni Republikan Lee Zeldin shpesh ka kërkuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), informacione për shpallen “non grata” të Sali Berishës dhe familjes së tij.

Së fundi Zeldin ka akuzuar DASH se shpallja “Non Grata” e Sali Berishës vjen si hakmarrje ndaj deklaratave të Berishës kundër George Soros.

“Për muaj të tërë, Departamenti i Shtetit Biden ka refuzuar herë pas here të japë përgjigje reale dhe të detajuara në lidhje me akuzat për ‘korrupsion të rëndësishëm’ të përdorur për të sanksionuar ish-presidentin shqiptar Sali Berisha, një aleat i të dy presidentëve Bush dhe kundërshtar i Partisë së madhe Demokratike. Donatori dhe aktivisti progresist George Soros”, tha Zeldin.

“Pavarësisht kërkesave të shumta për një takim dhe informacioneve shtesë nga zyra ime, Departamenti i Shtetit ka dhënë vetëm përgjigje sporadike, të çuditshme, të cilat kërcejnë rreth pyetjeve dhe nuk adresojnë veprimet specifike të zotit Berisha që cilësohen si ‘korrupsion’ apo procesin e vendimmarrjes. Administrata përdori për të përcaktuar se sanksionet ishin të përshtatshme. Duke gjykuar nga kjo përgjigje më e fundit, është e qartë se ata nuk e ndjejnë nevojën për të qenë transparent me shtypin ose për të respektuar rolin mbikëqyrës të Kongresit mbi Degën Ekzekutive”, shtoi republikani Zeldin për gazetën e njohur amerikane, Free Beacon.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese