Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shpallja “non grata” e Sali Berishës, kongresmani Zeldin kërkon informacione nga DASH: Dua një shpjegim të hollësishëm…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kongresmeni epublikan Lee Zeldin kërkon informacione nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) për shpallen “non grata” të Sali Berishës dhe familjes së tij.

Bëhet me dije se kongresmeni i ka dërguar një letër Komisontit të Ligjeve në DASH, ku kërkon informacion në lidhje me vendimarrjen e shpalljes “non grata” të Berishës.

“Departamenti i Shtetit Amerikan ka njoftoi së fundmi sanksione kundër ish-Presidentit dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, duke përmendur përfshirjen në korrupsion të rëndësishëm. Nën këto sanksione, Berisha, gruaja e tij dhe fëmijët e tij janë të ndaluar të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara.

Për më tepër, unë kërkoj një shpjegim të hollësishëm të procesit që Departamenti i Shtetit ndoqi për të përcaktuar këtë rast,” thuhet ndër të tjera në letrën e Zeldin drejtuar DASH.

Kërkesa e tij vjen një ditë pasi i kërkoi sekretarit të DASH Blinken informacione specifike lidhur me vendimin e papritur.

Lexo edhe:Kongresmeni “e kap në befasi”, Antony Blinken përgjigjet për herë të parë për shpalljen “non grata” të Sali Berishës: Në këtë çështje procesi u zhvillua…

Screenshot 23 4

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img