Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shpallja ‘Non Grata’ e diplomatit Krivoshev nga Shqipëria, ambasada ruse: Ishte me Covid, por nuk shkeli asnjë masë, Ministria s’është ankuar asnjëherë për të

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

dc286c3ff49dd3417a2e52c45ddd56f0

Ambasada e Rusisë në Tiranë ka reaguar pas lajmit për shpalljen ‘Non Grata’ të diplomatit rus, Alexei Krivoshev, nga qeveria Shqiptare, me argumentin se kishte shkelur masat anti-Covid në mënyrë të vazhdueshme, që prej vitit 2020.

Në një postim në “Facebook”, ambasada ruse thekson se janë befasuar nga përmbajtja e deklaratës së Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, pasi sipas tyre, në të nuk kishte asnjë provë për shkelje të masave anti-Covid të marra në Shqipëri.

Në postim thuhet se emri i diplomatit rus nuk është përmendur asnjëherë mes kontakteve të ambasadës dhe Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë.

Reagimi i plotë:

Komenti i ambasadës ruse në lidhje me njoftimin e diplomatit rus ′′ persona non grata ′′

Na befason përmbajtja e deklaratës përkatëse të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë për shtypin. Në kundërshtim me deklaratat e Ministrisë, emri i Alexei Krivoshev nuk është përmendur asnjëherë gjatë kontakteve mes ambasadës ruse dhe ministrisë së Jashtme të Shqipërisë. Për herë të parë dhe të fundit, u shfaq në verbalin e Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, datë 20.01.2021, sipas të cilit z. Krivoshev u shpall person ′′ non grata “. Në të njëjtën kohë, nuk kishte asnjë provë për shkelje të masave anti-Covid të marra në Shqipëri.

Çështja e pretendimeve, meqë ra fjala, u ngrit, gjithashtu shumë e përfolur, me sjelljen e një diplomati tjetër. Atëherë kur z. Ambasadori premtoi se do të merret me këtë çështje, e cila u krye, asnjë koment nuk u mor më kundër punonjësit në fjalë, dhe ai u largua në mënyrë të sigurt nga vendi disa muaj më vonë.

Sa i përket z. Krivoshev, pas fillimit të nëntorit 2020 u diagnostikua me COVID-19, ishte nën protokoll mjekësor për dy javë vetë-izolim me familjen, duke vëzhguar rreptësisht karantinimin e përshkruar, dhe shkoi në punë vetëm pasi kaloi dy teste negative. Ai nuk kishte asnjë kontakt të jashtëm, përveç vizitës në mjediset mjekësore.

Ne besojmë se akuzat e ngritura ndaj tij janë pa baza dhe janë fiktive. Kundër sfondit të këtij sigurimi të palës shqiptare, dyshohet dëshira për zhvillimin e marrëdhënieve miqësore. Gjithashtu theksojmë se, në përputhje me praktikën diplomatike ndërkombëtare, emrat e oficerëve të diplomacisë non grata nuk raportohen për publikun, siç janë konstituuar nga detyrimet e vendit pritës për të garantuar sigurinë personale të diplomatëve dhe familjarëve të tyre.

Nëse lëshohen emrat, atëherë kjo bëhet pasi punonjësi të largohet nga vendi pritës.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img