Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Vlera neto e Roberto Cavalli, sa para kishte stilisti legjendar që vdiq në moshën 83-vjeçare?

Shkruar nga Newsbomb

Vlera neto e Roberto Cavalli, sa para kishte stilisti legjendar që vdiq

Roberto Cavalli, stilisti i njohur italian i modës, kishte një vlerë neto prej 500 milionë dollarësh në kohën e vdekjes së tij në moshën 83-vjeçare. Cavalli, i famshëm për printimet e tij ekzotike dhe pionierin e xhinseve me rërë, lë pas një trashëgimi monumentale në industria e modës.

Modelet e hershme të Cavalli-t u ndikuan nga lëvizja Pop Art dhe shfaqën ngjyra të theksuara dhe forma gjeometrike. Ai shpejt fitoi një reputacion për përdorimin e tij inovativ të materialeve, të tilla si xhins dhe lëkurë, dhe printimet e tij unike, të cilat shpesh shfaqnin kafshë, lule dhe modele paisley.

Ai krijoi një shtëpi luksoze të modës, e njohur për veshjet, aksesorët prej lëkure, parfumet dhe bizhuteritë e saj, madje u angazhua në dizajnin e brendshëm për ndërtesa të nivelit të lartë.

Karriera dhe Inovacionet

I lindur në vitin 1940 në Firence, Itali, Cavalli u ndikua thellë nga gjyshi i tij, Giuseppe Rossi, një anëtar i Lëvizjes Macchiaioli. Cavalli mori pjesë në Accademia di Belle Arti di Firenze, duke u fokusuar në printimin e tekstilit. Ai la një shenjë të rëndësishme në fillim të viteve '70 me teknikën e tij të patentuar për printimin në lëkurë, e cila çoi në porosi nga dizajnerët kryesorë si Pierre Cardin dhe Hermès.

Gjithashtu në vitet 1970, Cavalli u bë i preferuari i jet setit dhe modelet e tij u veshën nga të famshëm si Elizabeth Taylor, Sophia Loren dhe Cher. Ai zgjeroi markën e tij duke përfshirë aksesorë, aroma dhe pajisje shtëpiake, dhe kompania e tij u bë një nga shtëpitë më të suksesshme të modës në botë.

Në vitin 1994, gjatë Javës së Modës në Milano, Cavalli prezantoi xhinse me rërë, të cilat u bënë një trend ikonik. Ai gjithashtu lançoi linja të shumta veshjesh, duke përfshirë Class Cavalli dhe Just Cavalli, duke zgjeruar ndikimin e tij globalisht. Modelet e tij u shitën në mbi 30 vende deri në fund të vitit 2001.

Ndryshimi i pronësisë dhe sfidat e fundit

Në vitin 2015, fondi italian i investimeve Clessidra SGR fitoi 90% të aksioneve në Roberto Cavalli. Gian Giacomo Ferraris, një ish-ekzekutiv i Versace, u emërua CEO dhe u fokusua në kthimin e markës në rrënjët e saj toskane. Sidoqoftë, kompania u përball me vështirësi financiare, duke çuar në mbylljen e të gjitha dyqaneve në SHBA në vitin 2019 dhe përgatitjen për likuidimin e operacioneve të saj në Amerikën e Veriut.

Jeta personale

Jeta personale e Cavallit ishte po aq e gjallë sa karriera e tij. Ai u martua me Eva Düringer, të cilën e takoi në konkursin Miss Universe në vitin 1977 dhe ata jetuan në një pronë luksoze në Firence, të rrethuar nga arte të bukura dhe makina luksoze. Pasuritë e paluajtshme dhe koleksionet e Cavallit pasqyrojnë stilin e jetës së tij luksoze dhe pasionin për artin.

Cavalli u përball me kritika gjatë karrierës së tij, duke përfshirë një reagim të ashpër nga komuniteti hindu në 2004 për përdorimin e imazheve të perëndeshave hindu në të brendshme femrash, të cilat ai më pas i tërhoqi. Ai gjithashtu u përball me akuza nga shkolla e sufizmit islamik Maktab Tarighat Oveyssi Shahmaghsoudi për përdorimin e një embleme të shenjtë, megjithëse kjo u hodh poshtë nga Zyra për Harmonizimin në Tregun e Brendshëm.

Trashëgimia e Roberto Cavalli-t shënohet nga inovacioni, luksi dhe një prekje polemikash, duke mishëruar frymën dinamike të botës së modës. Vlera e tij neto në kohën e vdekjes së tij nënvizon ndikimin e rëndësishëm që ai pati si në industrinë e modës ashtu edhe në markën luksoze.

Ai la pas gruan e tij 45 vite më të re, modelen suedeze e miss-in Sandra Nilsson dhe 6 fëmijë. Çifti kanë bashkë qenë bashkë që prej vitit 2014, ndërsa vitin e kaluar u bënë prindër të një djali të cilin e pagëzuan me emrin Giorgio, emrin e babait të Cavallit. Cavali thuhet se i ka blerë partneres së tij Sandra, një ishull privat në Suedi, në vendlindjen e saj.

Ishullin të cilin ia bleu për 2.5 milionë euro përmban një vilë luksoze me katër dhoma gjumi, një shtëpizë gjuetie, një pishinë, një fushë golfi dhe mbetjet e një fortese të vjetër vikinge. Para lidhjes me modelen, kreatori i modës ishte martuar dy herë, ku prej dy martesave ka pesë fëmijë. Në martesën e tij të parë me Silvanella Giannonin ai ka një djalë dhe një vajzë, Tomasson dhe Cristina-n, ndërsa me gruan e tij të dytë Eva Maria Deman, ai kishte tre fëmijë, Roberta-n, Rachele-n dhe Daniela-n.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese