Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Rezidenca ku jetoi ikona e bukurisë Marilyn Monroe shpallet monument kulture

Shkruar nga Newsbomb
Rezidenca ku jetoi ikona e bukurisë Marilyn Monroe shpallet monument
FotoMontazh/ Marilyn Monroe dhe rezidenca e saj

Shtëpia ku jetoi dhe vdiq ikona e kinematografisë dhe bukurisë, Marilyn Monroe është shpallur monument kulture në një votim unanim nga Këshilli Bashkiak i Los Anxhelosit të mërkurën, duke i dhënë fund një beteje mujore për të shpëtuar shtëpinë e stilit kolonial spanjoll nga prishja.

Këshilli votoi 12 pro 0 për të shtuar shtëpinë në listën e pronave të konsideruara me rëndësi historike. Përcaktimi u mbështet nga një nënkomision i menaxhimit të përdorimit të tokës të Këshillit Bashkiak dhe komisioni i trashëgimisë kulturore të qytetit.

“Nuk ka asnjë person apo vend tjetër në qytetin e Los Anxhelosit aq ikonë sa Marilyn Monroe dhe shtëpia e saj në Brentwood.

Të humbasësh këtë pjesë të historisë, të vetmen shtëpi që Marilyn Monroe ka pasur ndonjëherë, do të ishte një goditje shkatërruese për ruajtjen historike dhe për një qytet ku më pak se 3 për qind e emërtimeve historike lidhen me trashëgiminë e grave",- tha Traci Park, anëtarja e Këshillit Bashkiak që prezantoi propozimin për ta bërë shtëpinë një pikë historike.

Shtëpia me katër dhoma gjumi i bashkohet një liste prej rreth 1,300 vendeve që Los Angeles i ka konsideruar të rëndësishme për historinë dhe kulturën e saj, rreth 444 prej të cilave janë rezidenca private, sipas qytetit.

Votimi erdhi disa javë pasi një gjykatës në Gjykatën e Lartë në Los Angeles County, Kaliforni, refuzoi një kërkesë urdhri nga pronarët, të cilët po kërkonin të ndalonin përcaktimin historik.

Brinah Milstein dhe Roy Bank akuzuan qytetin për "makinacione në prapaskenë" gjatë asaj që ata thanë se ishte një proces i nxituar, sipas dokumenteve të gjykatës, dhe ata thanë se qyteti shkeli kodet e tij dhe komplotoi me palë të treta për të siguruar përcaktimin. Padia e pronarëve kundër qytetit është në pritje dhe një konferencë për gjykimin është caktuar në datën 13 gusht të këtij viti.

Fansat dhe ruajtësit e monumenteve kanë argumentuar se shtëpia është një pjesë e rëndësishme e historisë së Hollivudit dhe e trashëgimisë së Monroe.

"Ajo përfaqëson magjinë e Hollivudit dhe Los Anxhelosit," tha Terrence London, 39 vjeç, një banor në qendër të Los Anxhelosit, i cili foli në mbledhjen e Këshillit Bashkiak në favor të ruajtjes së shtëpisë dhe lehtësimit të turizmit për ta parë atë nga rruga. "Dizajni i vetë Marilyn Monroe ka printimin e tij në shtëpi, kjo është historike."

Marilyn Monroe, një ikonë e kulturës pop në vitet 1950, bleu rezidencën prej 2,900 metrash katrorë për 75,000 dollarë në pranverën e vitit 1962, pas divorcit nga dramaturgu Arthur Miller dhe pikërisht kur po përfundonte projektin e saj të fundit, filmi "Diçka duhet të japë".

Shtëpia, e cila besohet se është ndërtuar në vitin 1929, është në një grup prej 25 kallash të njohura si Helenat, të cilat vlerësohen për privatësinë e tyre dhe e kanë siguruar pikërisht atë për aktoren më të famshme në botë.

Sipas aplikacionit të qytetit, zonja Monroe kishte udhëtuar në Meksikë për të blerë mobilje dhe dekor nga artistë vendas, si dhe një shumëllojshmëri pllakash qeramike të pikturuara për kuzhinën dhe banjon.

Shtëpia, e cila është pjesërisht e zbukuruar me pllakë qeramike, u bë e njohur si Cursum Perficio, që në latinisht përkthehet lirshëm në "I jap fund udhëtimit".

Koha e saj në lagjen Brentwood të Los Anxhelosit do të ishte e shkurtër. Zonja Monroe vdiq nga një mbidozë droge në gusht 1962, gjashtë muaj pasi ajo u transferua.

 
 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese