Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

"Nëse nuk është argëtuese, nuk e dua", Dua Lipa pushton kopertinën e revistës Elle

Shkruar nga Newsbomb

"Nëse nuk është argëtuese, nuk e dua", Dua Lipa

Ylli i popit, Dua Lipa ka pushtuar kopertinën e revistës së famshme franceze për gratë Elle. Versioni i përmuajshëm për shpërndarje në gjithë botën, për muajin Maj ka një intervistë të gjatë të saj, ky ylli i muzikës Pop me origjinë shqiptare flet për jetën, karrierën dhe sfidat e saj.

“Për mbretëreshën e pistës së vallëzimit dhe motrën e madhe të të gjithëve, jeta ia vlen të jetohet vetëm nëse po kaloni mirë.” – kështu e nis intervista e zgjeruar e këngëtarës me famë ndërkombëtare.

Dua tregon se para se të ishte një yll popi, familja e saj e njihte atë si Dua, vajza e tyre e madhe që u largua nga Kosova si adoleshente për të përmbushur ëndrrat e saj të yllit të pop-it e vetme në Londër.

“Pikërisht atëherë ajo shfrytëzoi plotësisht atë që e quan “energjia e motrës së saj të madhe” në jetën dhe muzikën e saj, ku tashmë duket  në autoritetin e palëkundur me të cilin ajo këndon këngët e saj.”

Vëmendje të madhe ka tërhequr pjesa ku flet për Kosovën, vendin nga e ka origjinën familja e saj.

“E lindur në Londër në vitin 1995, Lipa është më e madhja e tre fëmijëve në një familje kosovaro-shqiptare. Prindërit e saj kërkuan strehim në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 1992, para se Dua të lindte, për shkak të paqëndrueshmërisë politike në Kosovë në atë kohë. Para emigrimit të tyre, babai i Duas, Dukagjini, këndonte dhe luante kitarë në një grup rock të quajtur Oda, dhe nëna e saj, Anesa, studionte për drejtësi. Familja Lipa u vendos në zonën Camden të Londrës dhe Dua u rrit për të folur shqip në shtëpi dhe anglisht në shkollë.

Familja e Dua u kthye në Kosovë në vitin 2006, derisa ishte ende nën mbikëqyrjen e Kombeve të Bashkuara. Vendi shpalli pavarësinë nga Serbia fqinje në vitin 2008, duke e bërë atë vendin më të ri në Evropë. Ndërsa u rrit në adoleshencë, Dua filloi të meditonte mbi historitë e tmerrshme të spastrimit etnik dhe krimeve të luftës të kryera kundër shqiptarëve të Kosovës. Ajo nxiti një ndryshim kritik të perspektivës për të, një ndryshim që informon vlerat e saj deri më sot – nëse kjo do të thotë të jesh një avokate e ashpër për komunitetin LGBTQ+, ose thirrje për një armëpushim humanitar në Gaza.

“Kam dëgjuar histori nga miqtë në Kosovë që kanë humbur anëtarët e familjes. Shtëpitë e djegura. I pashë ata. Kur ke atë komunikim të drejtpërdrejtë me njerëzit që kanë kaluar luftën, kjo hap një botë krejtësisht të re, dhe kjo ndodhi për mua. Ndihem shumë afër (atyre që vuajnë) padrejtësitë në botë, apo pabarazitë. Qoftë kjo luftë, apo të dalësh me familjen tënde, të gjithë kanë një përvojë të ndryshme… Ka të bëjë me mbështetjen dhe të mësuarit së bashku.”

Dua Lipa është një mbështetëse e flaktë edhe e armëpushimit të menjëhershëm në Gaza.

28-vjeçarja flet edhe për albumin e ri “Radical Optimism” që pritet të publikohet po në Maj. Thotë se tek hitet e saj të rinj, ndikim kanë patur veçanërisht marrëdhëniet e saj të dashurisë vitet e fundit që kanë përfunduar herë-herë edhe shpejt, si ajo me regjisorin francez Roman Gavras. Kjo periudhë e ka ndihmuar atë për të reflektuar për jetën dhe për t’i bërë gjërat më mirë, si në karrierë ashtu edhe në marrëdhëniet me njerëzit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese