Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Këpucët legjendare të ikonës së "rock n' roll" Elvis Presley shiten në ankand me çimimin marramendës

Shkruar nga Newsbomb

Këpucët legjendare të ikonës së "rock n'

Këpucët legjendare të ikonës së "rock n' roll", Elvis Presley janë shitur në ankand me një çmim marramendës. Sipas mediave të huaja, këto këpucë janë blerë nga një koleksionist amerikan me bazë në Kaliforni për 140 mijë euro.

Këpucët, të cilat kanë përmasa 10 e gjysmë dhe të stampuara me markën "Nann-Bush", janë veshur nga Presley si në skenë ashtu edhe jashtë saj gjatë viteve 1950, duke u nisur nga një përshkrin i faqes së ankandit.

Presley i veshi gjithashtu këpucët ndërsa këndonte "I Want You, I Need You, I Love You" dhe "Hound Dog" në "The Steve Allen Show" në vitin 1956.

Këpucët legjendare të ikonës së "rock n'
 

Sipas drejtuesit të ankandit, Presley ja dha këto këpucë mikut të tij, Alan Fortas në vitin 1958, një natë para se të bashkohej me ushtrinë amerikane.

Këpucët janë vërtetuar nga Jimmy Velvet, një mik i ngushtë i Presley-t dhe themeluesi i Muzeut Elvis Presley .

Shorti u shoqërua me një letër autenticiteti të nënshkruar me dorë nga Velvet, si dhe një letër nga Fortas, e cila përshkruan ngjarjet e mbrëmjes që iu dhanë këpucët.

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese