Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Çfarë ndodhi?! Mbreti Charls III dhe Camilla shfaqen të përlotur në eventin e rëndësishëm

Shkruar nga Newsbomb
Çfarë ndodhi?! Mbreti Charls III dhe Camilla shfaqen të
Mbreti Charls III dhe Mbretëresha Camilla

Mbret Charls III dhe Mbretëresha Camilla kanë qenë të pranishëm në përkujtimoren e 80 vjetorit të D-Day.

Gjatë fjalës të mbajtur nga veteranët e mbijetuar të luftës, të cilët kanë rrëfyer momentet e tmerrit të asaj kohe, mbretërorët duke se nuk i kanë mbajtur dot lotët. Në fotot e publikuara nga mediat e huaja, mbreti dhe mbretëresha Camilla shihen me sytë të mbushur me lot.

Çfarë ndodhi?! Mbreti Charls III dhe Camilla shfaqen të
 

Ngjarje të tilla duket se mbartin shumë emocione për ta, ndërsa kanë vlerësuar kontributin e ushtarëve të Luftës së Dytë Botërore për të sjellë lirinë në botë.

Në fjalën e tij para të pranishmëve, Mbreti Charles nderoi përzemërsisht të gjithë ato që morën pjesë në zbarkimet e Ditës D, duke i lavdëruar ata për zëvendësimin e tiranisë me lirinë.

Në fjalimin e tij më të madh publik që nga diagnoza e tij me kancer , Mbreti Charles përshëndeti operacionin më të madh amfib në histori dhe guximin e atyre që duhet të kenë vënë në dyshim nëse do të mbijetonin.

Çfarë ndodhi?! Mbreti Charls III dhe Camilla shfaqen të
 

Mbreti tha se përpjekjet e tyre për t'i dhënë fund totalitarizmit brutal nuk duhet të harrohen kurrë.

Dhe ai i bëri thirrje brezit aktual që të nderojë ata që kishin vdekur, në mënyra që të jetojnë deri në lirinë për të cilën vdiqën, duke balancuar të drejtat me përgjegjësitë qytetare.

"Ne jemi përjetësisht në borxhin e tyre," -tha Mbreti në një përkujtimore të 80-vjetorit të D- Day.

Çfarë ndodhi?! Mbreti Charls III dhe Camilla shfaqen të
 

Portsmouth ishte një nga pikat e nisjes në bregdetin jugor tetë dekada më parë, ndërsa forcat aleate kaluan Kanalin për të çliruar Francën dhe Evropën Perëndimore nga pushtimi nazist.

Ngjarja përkujtimore u dëgjua nga ata që morën pjesë në D-Day, duke përfshirë Roy Hayëard, i cili zbarkoi në Normandi më 6 qershor 1944 në moshën 19-vjeçare.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese