Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
4.1kmh
40 %
Mër
23 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
30 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Shkrimtarja e njohur thirrje “Stresit”: Ti i dole në ballë zemërimit të ligjshëm, por të lutem mos e shkatërroni Shqipërinë! (E PLOTË)

spot_img

Lajme të ngjashëm

20f458948146baa57f09f805ecc2ad24

Gazetarja dhe shkrimtarja e njohur Anita Hoxha, përmes një shkrimi në rrjetet sociale, i drejtohet publikisht këngëtarit Arkimed Lushaj i njohur si “Stres”, i cili është cilësuar si organizatori i protestave për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv i policisë.

Shkrimtarja Hoxha e vlerëson rolin e “Stresit” që udhëhoqi, siç thotë ajo, protestën duke “i dalë në ballë zemërimit të ligjshëm”. Por ajo i kërkon të mos përfshijë fëmijët e mitur duke shkatërruar pronën publike në protestë.

Shkrimi i plotë:

I dashur Arkimed! (Stresi)

Shpresoj dhe uroj shume që ti lexosh këto dy rreshta të thjeshtë në fb time, pasi mua nuk me pelqejnë gazetat plot zhurmë e rrëmujë, ku fjalët ndonjëherë shtrembërohen dhe nuk kanë atë fuqi që duhet.

Ndryshe nga shumë artistë, qe në oxhaqet e ngrohtë, ndjekin ndonjë lajmë flesh, nga protesta, ti dole në ballë të një zemrimi të ligjshëm popullor, more persiper shume rreziqe, që mund ta bëjnë dhe jetën tënde të pa sigurtë. Ti tregove se durimi i gjithëkujt e ka një fund… ti tregove se rinia e ketij vendi nuk po kalon ditët më të bukura të saj, por ama ska vdekur akoma!

Janë të rinjtë ata që sjellin ndryshime në gjithë botën, sepse ata e kanë të qartë vizionin drejt së ardhmes.

Klodiani vërtet u vra nga një polic, të mendojmë që ishte i sëmur mendor, por ai polic është një institucion që nuk po funnksionon më, për arsyet pse është krijuar.

Mos harro, se nuk është faji i atyre policëve, të thjeshtë po i drejtueseve që i lënë zbuluar në ballë të protestës, pa asnjë mjet mbrojtës edhe ata policë janë bijë nënash, edhe ata kanë fëmijë për të ushqyer e që i presin me zemër të ngrirë në shtëpi…ku shumē prej tyre mbetën të dēmtuar rëndë.Faji t’u mbetet  eprorëve të tyre, që lejojnë përdorimin e gazit lotësjellës, kur në protesta ka edhe fëmijë!

I dashur Arkimend, ti mund të jesh në krye të protestave, mund ti udhëheqësh ato, por të lutem mos e shkatërroni më këtë Shqipëri, sepse jemi shumë të varfër për të ndërtuar e rindëtuar mbas çdo proteste…

Mos lejoni që fëmijët të marrin pjesë në to sepse në këtë moshë kaq të vogël, ata mbetën me trauma për shumë vite, në jetën e tyre.

Të protestojmë i pa thyer e djegur, pa shkatrruar, sepse kështu i japim dinjitet protestës se dhe protesta ka vlerën e saj kur ka dinjitet.

Ne jemi artistë…ti je nga ata artistë, që unë vetë i dëgjoj dhe them: Sa i talentuar ky djalë!

Ndarjet që janë bërë në vendin tonë, ku partitë kanë futur helmin mes njerëzëve, nuk duhet të lejojmë termat veriorë, apo jugorë, ky më duket një term mesjetarë.

Ne jemi të gjithë vellezër kudo ku jetojnē shqiptarē. Të rinjtë tanë i këndojnë bukurisë anë mbanë vendit. Ne jemi muslimanë, te krishterë, bektashanë. Ne besojmë vetëm një fe- shqiptarinë.

Të protestojmë po të mos shkatērrojmë, se ajo qe shkatërrohet nuk ju takon vetem atyre qe janë në pushtet, po është pronë e popullit e ndertuar nge djesa e tij dhe po me djersen e tij, do riparohet, pra prap atij i bie barra. Le ta lëmë shpirtin e Klodianit të prehet i qetë në krahët e Zotit dhe le të jetë një simbol paqeje, për mijëra të rinjë të tjerë! Le tē protestojmë nē refrenin e këngève tē tua .ne vargjet e poezive të mia ne tingujt e mijra zērave rinore që kërkojne nje shqiperi ku drejtesia te vihet nē vend! Ti japim vendit tone imazhin e bukur ne gjithē botēn ti tregojmë te gjithëve se rinia jone eshte me e bukura nē bote, ajo di ti kērkoj të drejtat e saj me dinjitet me bukuri!

Ty të uroj suksese dhe shpresoj të shoh të japësh kontributin tènd si artist. Ta duam kētë shqiperi ēshtē nëna jonē të mos ja plagosim zemrën e tē mos e bejmē harram djerrsēn e prindērve tanë.  Ky vend … është e ardhmja e githë ju Ju e keni ne dore ta bēni një parajsē të vërtetë. Ti lemē urrejtjet ti japim dashuri njeri tjetrit. Ky eshtē misioni artistit. PAQJA!

Anita Hoxha

Më shumë

spot_img