Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
82 %
1.3kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
14 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Shkrimi i gjermanes “der Standard” që nxiti reagimin e Ramës, njohja reciproke Kosovë-Serbi dhe ndryshimi i kufijve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Edi Rama e quajti “të turpshëm” një shkrim të medias prestigjoze gjermane “der Standard” e cila shkruante se kryeministri shqiptar kishte dijeni për një “non-paper” në lidhje me ndarjen e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës, si dhe njohjen e dy vendeve.

“Çfarë zhgënjimi një media kaq me reputacion të lartë Der Standart të sillet si një përhapës i lajmeve të rreme! Unë kurrë nuk kam thënë ndonjë gjë në lidhje me “non-paper dhe hartë” dhe kurrë nuk kam mbështetur ndonjë vizatim kufiri përgjatë vijave etnike midis Serbisë dhe Kosovës. E turpshme”, shkroi Rama paraditen e sotme.

Por cili është artikulli në të cilin përmendet Edi Rama, dhe solli reagimin e kryeministrit? Newsbomb.al sjell më poshtë artikullin e “der Standard”.

Një tjetër “non-paper” për Ballkanin doli në sipërfaqe

Sipas një dokumenti të ri jozyrtar, veriut të Kosovës do t’i jepet autonomi. Kryeministri i Sllovenisë hedh poshtë autorësinë e një letre të mëparshme

Në javët e kaluara, disa të ashtuquajtur jo-letra – d.m.th. dokumente jozyrtare – mbi propozimet politike në Evropën Juglindore janë shfaqur. Të hënën në mbrëmje ndodhi përsëri. Një letër e re është botuar nga gazeta kosovare “Koha Ditore” dhe supozohet se i përgjigjet sugjerimeve nga Gjermania dhe Franca.

Prandaj, bëhet fjalë për njohjen reciproke të Kosovës dhe Serbisë si shtete sovrane duke ruajtur integritetin e tyre territorial. Kosova Veriore – ku jetojnë kryesisht serbët – do të bëhet një rajon autonom, qyteti i ndarë praktikisht i Mitrovicës një zonë e përbashkët ekonomike. Kisha Ortodokse do t’i jepet një status i veçantë, të cilin e ka tashmë përmes kushtetutës së Kosovës. Një marrëveshje do të arrihet deri në shkurt 2022. Por nëse kjo është e mundur është më se e diskutueshme.

Vuçiç refuzoi njohjen

Në të kaluarën, Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se ai nuk do të pajtohej me njohjen e Kosovës nga Serbia pa ndryshime kufijsh. Vuçiç u përpoq tre vjet më parë – me mbështetjen e disa lobistëve – të shtynte propozimin e ndryshimeve të kufijve përgjatë vijave etnike. Prandaj, ai dëshironte që Kosova veriore ti përkiste Serbisë. Gjermania e kishte kundërshtuar atë.

Ndryshimet masive të kufirit që ndoshta do të çonin në dhunë, siç ishte rasti në vitet 1990, ishin gjithashtu në qendër të një letre tjetër të botuar nga platforma sllovene e lajmeve necenzurirano.si gati dy javë më parë. Kryeministri Slloven Janez Janša u cilësua nga disa media si autori i kësaj letre, përmbajtja e së cilës u refuzua menjëherë nga BE dhe politikanë të rëndësishëm në Gjermani.

Me sa duket, jo-letër (termi non-paper i përkthyer) nuk ekziston – dhe pastaj përsëri

Me kërkesë të STANDARD, zyra e Kryeministrit Slloven tani ka marrë gjithashtu një qëndrim. Në një email ai thotë: “Ne do të dëshironim t’ju informonim se Kryeministri i Republikës së Sllovenisë, Janez Janša, nuk komenton mbi letrat dhe çështjet e tjera që nuk ekzistojnë. Të gjitha raportet e mediave mbi dokumentet e pretenduara nuk kanë asgjë të bëjmë me qeverinë e Republikës së Sllovenisë. Ne gjithashtu besojmë se komenti më i përshtatshëm për këtë çështje do të vinte nga partitë e opozitës së majtë Sllovene, të cilat ne besojmë se janë burimi i çështjes. “

Nëse ndiqni argumentet e zyrës së Jansa, letra nuk ekziston fare, por në të njëjtën kohë në zyrën qeveritare në Lubjanë pretendohet se vinte nga opozita e majtë. Kështu që mbetet e paqartë se si një letër që as nuk ekziston mund të vijë nga opozita. Çështja mbetet e paqartë. Të tjerët tashmë kanë konfirmuar ekzistencën e letrës non-paper. Kryeministri shqiptar Edi Rama u tha mediave shqiptare se ai kishte parë letrën non-paper dhe hartën me ndryshimet e propozuara të kufirit. Vetë Rama, së bashku me Vuçiç dhe lobistë, miratuan vizatimin e kufijve përgjatë vijave etnike midis Kosovës dhe Serbisë tre vjet më parë.

Ish-drejtori i CIA-s Meyer

Në lidhje me të ashtuquajturën letër Janša, megjithatë, përmendet përsëri dhe përsëri emri i ish-drejtorit të CIA-s Steven Meyer, i cili mbështet nacionalistin boshnjak Milorad Dodik, i cili nga ana e tij ka bërë thirrje për ndarjen e pjesës së Republikës Srpska të vendit për vite me radhë dhe duke tërhequr kështu kufijtë përgjatë vijave etnike që duan.

Në fakt, qysh në vitin 2017 – në fillim të diskutimeve rreth një shkëmbimi midis Serbisë dhe Kosovës – Meyer përhap të njëjtat ide që janë në të ashtuquajturën letër Janša sot. Në një intervistë për gazetën “Novosti” ai tha në atë kohë se kufijtë ka shumë të ngjarë të ndryshohen si në Maqedoni ashtu edhe në Kosovë. Në çdo rast, pozicionet në të ashtuquajturën letër Janša korrespondojnë saktësisht me dëshirat e nacionalistëve radikalë etnikë në Evropën Juglindore. Tani keni arritur të diskutoni këto propozime ndonjëherë të rrezikshme dhe të dyshimta. (Adelheid Wölfl, 27 Prill 2021)

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img