Tirana
clear sky
37.5 ° C
37.5 °
37.5 °
20 %
2.1kmh
0 %
Pre
36 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shkojnë për t’i vjedhur lokalin në Has, pronari qëllon me armë dy adoleshentët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0fb44c1d3a67a981ab6d3168cd3671ae

Disa persona të mitur, janë autorë të dyshuar të dy vjedhjeve të ndodhura në rrethin e Hasit. 

Policia ka vënë në pranga shtetasit me iniciale R. M., L. M., O. V. dhe E. V., të moshës 15 vjeç, banues në fshatin Peraj, Helshan dhe Krumë.

Më datë 01.02.2021, në fshatin Helshan, në bashkëpunim me njeri tjetrin, kanë tentuar të vjedhin me thyerje dyqanin e shtetasit S. Sh.

Gjatë tentativës për të vjedhur në këtë dyqan, autorët janë konstatuar nga pronari, shtetasi S. Sh., i cili ka qëlluar me armë gjahu, duke plagosur shtetasit L. M. dhe R. M., të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Njoftimi i plotë:

Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Helshani”, nga Komisariati i Policisë Has, në bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Policisë Kukës.

Operacioni për goditjen e aktivitetit kriminal në fushën e vjedhjes së pronës.

Arrestohen 4 shtetas si autorë të dyshuar të dy vjedhjeve të ndodhura në rrethin e Hasit. 

Gjithashtu, arrestohet në flagrancë 1 shtetas, për veprën penale “Plagosja e rëndë me dashje”, dhe procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër, për veprën penale “Mbajtja pa leje e municionit luftarak”.

Efektivët e Komisariatit të Policisë Has, në bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Policisë Kukës, në vijim të punës për goditjen e aktivitetit kriminal në fushën e vjedhjes së pronës, kanë organizuar punën dhe kanë finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Helshani”.

Në kuadër të këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

-R. M., L. M., O. V. dhe E. V., të moshës 15 vjeç, banues në fshatin Peraj, Helshan dhe Krumë.

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se këta shtetas janë autorë të dy vjedhjeve të ndodhura në fshatin Helshan, konkretisht:

Më datë 30.01.2021, në fshatin Helshan, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë vjedhur me thyerje lokalin e shtetasit U. I.

Më datë 01.02.2021, në fshatin Helshan, në bashkëpunim me njeri tjetrin, kanë tentuar të vjedhin me thyerje dyqanin e shtetasit S. Sh.

Gjatë tentativës për të vjedhur në këtë dyqan, autorët janë konstatuar nga pronari, shtetasi S. Sh., i cili ka qëlluar me armë gjahu, duke plagosur shtetasit L. M. dhe R. M., të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Në vijim të veprimeve hetimore u arrestua në flagrancë shtetasi S. Sh., për veprën penale “Plagosja e rëndë me dashje”.

Gjithashtu u procedua në gjendje të lirë shtetasi I. M., për veprën penale “Mbajtja pa leje e municionit luftarak”, pasi gjatë kontrollit në banesë iu gjet dhe u sekuestrua një karikator me 27 fishekë.

Gjatë operacionit, në cilësinë e provës materiale u sekuestruan:

Automjeti i markës “Volksëagen” i përdorur nga autorët, 4 aparate celulare, një armë gjahu çifte në pronësi të shtetasi S. Sh., si dhe një karikator me 27 fishekë. 

Vijon puna për dokumentimin e plotë të këtij aktiviteti kriminal, si dhe për identifikimin e bashkëpunëtorëve të tjerë në këtë aktivitet kriminal.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës, për veprat penale “Vjedhja”, kryer në bashkëpunim, “Plagosja e rëndë me dashje” dhe “Mbajtja pa leje e municioneve luftarake”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img