Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shkencëtari SHOKON botën: Pas Covid-19 na pret një pandemi tjetër më e rrezikshme

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2883defdf7887370df637dda570b610b

Një shkencëtar britanik ka sugjeruar që një tjetër ‘Sëmundje X’ që shkakton pandemi mund të vijë shumë shpejt.

Profesori Mark Woolhouse shtoi se është e vështirë të thuash se kur mund të shfaqet një sëmundje e tillë dhe mekanizmi i saktë se si shfaqet është gjithmonë i paparashikueshëm.

Eksperti i epidemiologjisë së sëmundjeve infektive në Universitetin e Edinburgut tha se gripi pandemik është në krye të listës për shpërthime për t’u shqetësuar, por ai shtoi se ekziston një varg i tërë virusesh të tjerë për të cilët duhet të keni kujdes.

Woolhouse tregoi se si ai dhe disa kolegë bënë që Organizata Botërore e Shëndetësisë të shtonte diçka të quajtur Sëmundja X në listën e saj të sëmundjeve përparësore katër vjet më parë.

Ai tha: ‘Ne menduam se pandemia tjetër në zhvillim mund të jetë një virus për të cilin as nuk e dimë akoma, sinqerisht menduam se ishte skenari më i mundshëm.’

Woolhouse tha se në një takim vitin e ardhshëm ekspertët konsideruan se cila sëmundje mund të ishte dhe një mundësi që ata dolën ishte një koronavirus i ri në lidhje me Mers ose Sars.

Çfarë është Sëmundja X?

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ‘Sëmundja X’ përfaqëson njohurinë që një epidemi serioze ndërkombëtare mund të shkaktohet nga një patogjen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img