Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Shkencëtari rus bën zbulimin e madh, ja pas sa kohe bëhesh IMUN ndaj Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një shkencëtar rus është infektuar me vetëdije për herë të dytë me koronavirus. E gjitha ka ndodhur për hir të një eksperimenti.  

albsig

spring

Alexander Chepurnov, 62-vjeçar kërkon të zbulojë kohën që i duhet trupit tonë për të krijuar anti-trupa që do ta mbrojnë atë nga një infeksion i përsëritur me virusin e ri.

“Unë fola me pacientët me COVID dhe kuptova që ekspozimi ndodh në një periudhë të caktuar. Në gjashtë muaj pas çështjes së parë, unë e kisha konfirmuar COVID edhe një herë,” tregoi Chepurnov për mediat ruse.

Chepurnov tha se ai së pari u infektua me Covid-19 në ditët e para të pandemisë në një fluturim nga Franca në Novosibirsk me një ndalesë në Moskë.

Ai tregoi simptomat karakteristike COVID-19 dhe gjithashtu kishte pneumoni më vonë. Pasi u rikuperua, ai bëri një provë që zbuloi praninë e antitrupave.

Një test i dytë tre muaj më vonë zbuloi se antitrupat ishin zhdukur, megjithëse një infeksion tjetër nuk ndodhi pavarësisht nga kontakti i tij i ngushtë i vazhdueshëm me pacientët me koronavirus.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img